Abbaye de Cadouin – hostel w starym opactwie

Hostel zlokalizowany w siedemnastowiecznym zamku może okazać się dla wielu miejscem wyjątkowym, co jednak mają zrobić turyści, którzy domagają się jeszcze mocniejszych wrażeń? Im zaleca się wyjazd do Francji, w pobliżu miasta Le Buisson znajduje się bowiem hostel Abbaye de Cadouin interesujący już choćby ze względu na to, że ulokowano go w dwunastowiecznym opactwie.

W dawnych celach należących do cystersów dziś znajdują się pokoje hotelowe, goście zdają sobie zaś sprawę z tego, że przebywają w miejscu wyjątkowym. Pracownicy hostelu przekonują oczywiście o tym, że sen gości nie zostanie zakłócony przez żadnego przybysza z przeszłości, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że po dawnym opactwie krąży wiele legend. Być może gośćmi opiekują się duchy dawnych zakonników, bez wątpienia jednak dawni i obecni mieszkańcy opactwa nie wchodzą sobie w drogę. Piękno siedziby zakonników i trud włożony w jej całkowitą restaurację zostały docenione zresztą nie tylko przez kolejnych gości tłumnie udających się do nietypowego hostelu. Wśród jego entuzjastów znaleźli się również urzędnicy UNESCO, hostel wpisany został więc niedawno na listę światowego dziedzictwa sporządzoną przez tę organizację.

Goście mogą oczywiście spędzać tu całe dnie przemierzając kolejne części opactwa i poszukując śladów jego dumnej przeszłości, wielu z nich nie rezygnuje jednak również ze zwiedzania zwłaszcza, że dawny klasztor położony jest w naprawdę intrygującej okolicy. Ulokowany w pobliżu miasteczek Bergerac i Sarlat pozwala na zapoznanie się z wieloma innymi atrakcjami turystycznymi, nie można zaś nie zgodzić się z tym, że wiele z nich ma naprawdę wyjątkowy charakter. Sami właściciele hostelu chętnie pomagają zresztą turystom w planowaniu kolejnych wycieczek wiodących poza mury starego opactwa z dumą podkreślając, że w okolicy znajduje się aż 128 miejsc zasługujących na to, aby je zwiedzić. Na liście tej można znaleźć między innymi zamki, obiekty kultu religijnego, muzea, kompleksy pałacowe i ogrody, a także urokliwe wioski, których mieszkańcy nadal przestrzegają dawnych tradycji i obyczajów. Na niemałe atrakcje można liczyć jednak również pozostając w opactwie, które staje się centrum wielu wydarzeń kulturalnych i imprez organizowanych z myślą o swoich gościach. Pobyt w nim nie należy do najtańszych, z całą pewnością jednak nie można czuć się rozczarowanym decydując się na taki krok.