Atrakcje British Museum

British Museum określane też w przewodnikach jako Muzeum Brytyjskie to jedno z tych niezwykłych miejsc, w których pobyt sprawia, że zaczynamy dziwić się sobie i temu, że w młodości tak często unikaliśmy ekspozycji muzealnych. Mamy do czynienia z najbardziej znanym na świecie muzeum poświęconym czasom starożytnym, nie tylko atrakcyjność przygotowanych w nim ekspozycji sprawia jednak, że mamy do czynienia z miejscem wyjątkowym.

Spacerując dziś po salach British Museum powinniśmy pomyśleć, choćby przez moment. o jego fundatorze. Gdyby nie Sir Hans Sloane i jego hojność najprawdopodobniej nasza wiedza o świecie starożytnym byłaby uboższa, to bowiem jego inicjatywa przyczyniła się do tego, że muzeum mogło się narodzić. Przyrodnikowi i kolekcjonerowi zależało przede wszystkim na tym, aby zabezpieczyć swoje własne zbiory, szybko okazało się jednak, że muzeum stwarza znacznie szersze możliwości. Początkowo muzeum, otwarte dla zwiedzających 15 stycznia 1759 roku, mieściło się w posiadłości Montague House w Bloomsbury, wielość zbiorów i ogromne zainteresowanie ze strony zwiedzających sprawiły jednak, że szybko należało liczyć się z koniecznością znalezienia dla niego znacznie bardziej imponującego swoim rozmiarem gmachu. Turyści mogli zresztą podziewać zbiory muzeum nieustannie, instytucja zamknięta była bowiem jedynie w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej. Początkowo opiekunowie muzeum mówili o około pięciu tysiącach zwiedzających w skali roku, dziś jednak liczba ta jest znacznie bardziej imponująca sięgając blisko pięciu milionów złożonych wizyt.

Najbardziej znane i najcenniejsze eksponaty muzeum związane są z historią starożytnego Egiptu., Wśród nich warto wymienić choćby egipskie mumie (zwiedzający mogą nie tylko przyjrzeć się ich zachowanym egzemplarzom, ale również dowiedzieć się, w jaki sposób je tworzono) oraz kamień z Rosetty uważany za jedne z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa staroegipskiego. Turyści mogą zapoznać się również z rzeźbami pochodzącymi z greckiego Panteonu oraz z oryginalnym szkicem Leonarda da Vinci „Antyczny wojownik”.

Muzeum znane jest i z tego, że bardzo często przygotowuje zachwycające wystawy czasowe poświęcone konkretnemu wydarzeniu lub epoce, charakterystyczne dla niego jest zaś również to, że jego pracownicy starają się uatrakcyjniać zbiory między innymi poprzez wprowadzanie pokazów multimedialnych. W siedzibie muzeum znajduje się również imponująca czytelnia, w której swoją wiedzę wzbogacają kolejne grupy badaczy.