Bułgarskie Muzeum Wina

Entuzjaści wina z pewnością nigdy nie przepuszczą żadnej okazji do tego, aby wybrać się z wizytą do Bułgarii. Sami mieszkańcy tego kraju nie mogą przecież zdecydować się, czy ich narodowym trunkiem właśnie wino, czy też nie mniej znana śliwowica, nie ulega zaś wątpliwości, że troska o to, aby bułgarskie wina smakowały nie tylko miejscowej ludności jest tu ogromna. Bułgaria to jednak nie tylko w kraj, w którym amatorzy wina będą mogli przetestować jego kolejne gatunki nie doprowadzając się przy tym na skraj ruiny finansowej. Mamy przecież do czynienia z państwem, w którym picie wina jest jedną ze świętych tradycji, nie sposób dziwić się więc, że aromatyczny trunek doczekał się swojego muzeum.

Muzeum Wina mieści się w miejscowości Pleven i jest z całą pewnością jednym z najbardziej niezwykłych miejsc, na jakie natkniemy się wybierając się w podróż do Bułgarii. Miasto Pleven mieści się w północnej części kraju i choć liczy sobie zaledwie nieco ponad sto tysięcy mieszkańców bez wątpienia można zaliczyć je do ośrodków o międzynarodowej sławie. Pod rosyjską nazwą Plewna Pleven znany jest niemal wszystkim historykom, tu bowiem w drugiej połowie dziewiętnastego wieku rozegrała się krwawa i bardzo zacięta bitwa pomiędzy połączonymi armiami rosyjską i rumuńską, a wojskami tureckimi. Również Muzeum Wina w mieście Pleven ma szansę przyczynić się do tego, że nigdy nie zostanie ono zapomniane przez turystów, można w nim bowiem zapoznać się nie tylko z dawną i obecną historią wina.

Odwiedzając muzeum możemy dowiedzieć się między innymi tego, w jaki sposób bułgarskie wino powstawało przed wiekami, jak zmieniały się recepty wykorzystywane przez winiarzy oraz w jaki sposób konsumowano wspomniany trunek. Amatorzy wina mogą jednak liczyć również na cieszące się niezwykłym powodzeniem degustacje, dużym atutem muzeum okazuje się zaś i to, że w trakcie jego zwiedzania można pozwolić sobie na skosztowanie kieliszka najbardziej popularnych bułgarskich specyfików. Muzeum Wina nieustannie rozwija zresztą swoją działalność starając się nie tylko przybliżać turystom wiedzę o tym alkoholu, ale i promować kulturę jego picia. Goście z Bułgarii i z zagranicy przyznają więc wielokrotnie, że już po złożeniu w nim wizyty nachodzi ich ochota, aby zdecydować się na nią jeszcze raz. Po wyjściu z muzeum można zresztą zdecydować się również na zakup butelki wina pochodzącej ze zbiorów lokalnych winiarzy i zachwycającej swoją wysoką klasą