Bułgarskie święto Sirni Zagovezni

Ostatnią sobotę karnawału najchętniej spędzamy na imprezach w gronie przyjaciół i znajomych, zależy nam bowiem na tym, aby zużytkować nadmiar energii i przygotować się w ten sposób do pełnego zadumy czasu Wielkiego Postu. Gdzie w takim razie powinniśmy udać się w ostatnią karnawałową niedzielę? Jeżeli tylko otwiera się przed nami taka możliwość warto, abyśmy wybrali się do Bułgarii, by choć raz przeżyć wyjątkowość niedzielnej nocy, która przygotuje nas do nadejścia Wielkiego Postu,

Mieszkańcy Bułgarii zazwyczaj wyznają prawosławie, a Wielki Post ma w ich kulturze i tradycji szczególnie duże znaczenie. Niezmiennie jest to czas refleksji i wyciszenia, wiele osób mówi zaś o nim również, jako o okresie wyrzeczeń i doniosłych postanowień. Pogodni z natury Bułgarzy, tak samo jak my, potrzebują jednak dnia, w czasie którego będą mogli godnie pożegnać okres radości, śpiewu i tańca, a ostatnia niedziela karnawału sprawdza się w tej roli znakomicie.

W czasie omawianego tu święta, znanego jako Sirni Zagovezni, najlepiej jest znaleźć się w jednej z bułgarskich wiosek lub w niewielkim miasteczku, tam bowiem żywa jest jeszcze pamięć o karnawałowych tradycjach. Nie musimy przy tym obawiać się o to, że ostatnia niedziela karnawału nie jest świętem, które spędzamy w gronie przyjaciół, gościnni Bułgarzy z całą pewnością nie pozwolą nam bowiem odczuć smutku z tego powodu.

Ostatnia niedziela karnawału to w Bułgarii święto przebaczenia i jedności pomiędzy pokoleniami. To właśnie wtedy wiek nie jest przeszkodą uniemożliwiającą wspólną zabawę, a nie można zaprzeczyć temu, że zabawa ta jest wyjątkowo udana. Dźwięki muzyki ludowej można wtedy usłyszeć na terenie całej Bułgarii, w całym kraju też strumieniami leje się rakija, z której Bułgarzy są wyjątkowo dumni. Jeżeli jednak i tego jest nam mało powinniśmy udać się do południowo-zachodniej części Bułgarii, jej mieszkańcy przygotowali dla nas bowiem jeszcze jedną atrakcję. W ostatnią noc kończącego się karnawału na okolicznych wzgórzach rozpalane są większe i mniejsze ogniska, przy których bawią się mieszkańcy. Ogień ma odpędzać od nich smutki, choroby i złe moce, młodzi Bułgarzy zwiększają zaś swoje szanse na pomyślność w życiu również poprzez rytuał skakania przez ogień. Zabawa w czasie święta Sirni Zagovezni trwa do białego rana, jej uczestnicy mają zaś co wspominać przez cały Wielki Post.