Czeski Raj dla miłośników historii

Czeski Raj to miejsce niezwykłe kojarzące się polskim turystom przede wszystkim z osobliwości przyrodniczych. Charakterystyczne dla niego formacje skalne bardzo często określane są mianem niepowtarzalnych, a słynne skalne miasta to miejsca, które na trwałe zapisują się w pamięci tak dorosłych, jak i zdecydowanie młodszych turystów, również tych, którzy bezskutecznie poszukują podobnych cudów przyrody w naszym kraju. Niezwykłość Czeskiego raju kryje się jednak i w tym, że region ten zachęca do składania w nim odwiedzin nie tylko miłośników przyrody i długich tras, ale również entuzjastów poszukiwania śladów bardziej i mniej zapomnianej historii. Jeżeli entuzjaści ci nie boją się wspinaczki po mokrych skalnych schodkach i posiadają dobre buty z pewnością nie będą w stanie zaprzeczyć temu, ze wizyta w Czeskim Raju okazała się dla nich inspirująca.

Jednym z najciekawszych miejsc odwiedzanych przez miłośników tropienia zagadek historii jest średniowieczny Zamek kost. W tym miejscu warto zresztą wspomnieć, że warowna budowla powinna przypaść do gustu nie tylko zadeklarowanym tropicielom tajemnic średniowiecza, w przeciwieństwie do wielu innych miejsc o podobnym charakterze zachowała się bowiem po dziś dzień w niemal niezmienionym stanie. Szczęśliwa historia zamku sprawiła, że nie popadł on w ruinę, turyści mogą więc przekonać się, jak wyglądało życie w średniowiecznej budowli i w jaki sposób jej mieszkańcy radzili sobie z przeciwieństwami losu.

Miłośnicy ruin, które dopiero należy odkrywać też nie powinni być rozczarowani, na nich bowiem w Czeskim Raju oczekują między innymi ruiny zamku Trosky. Niegdyś niezdobyta budowla została spalona przez wojska cesarskie w siedemnastym wieku i nigdy jej nie odbudowano, nie przeszkadza jej to jednak w byciu jedną z największych atrakcji Czeskiego Raju. Zdobycie zamku i dziś wymaga sporej determinacji, w zamian możemy jednak liczyć na fantastyczny widok na niemal cały Czeski Raj. Ci z nas, którzy będą mieli najwięcej szczęścia będą mogli natknąć się w ruinach zamku i na sokolników tresujących swoje ptaki, być może więc uda nam się zdobyć wiedzę i na temat charakterystycznych dla nich umiejętności. Problemem nie powinno być przy tym samo znalezienie ruin zamku Trosky, te bowiem są widoczne niemal z każdego miejsca w Czeskim Raju zachęcając w ten sposób kolejne grupy turystów do złożenia na nich wizyty i zapoznania się z tajemnicami, jakie w sobie kryją.