Dolina Królowych

Jednym z najważniejszych punktów, które trzeba odwiedzić składając wizytę w Egipcie jest oczywiście Dolina Królów, w której chowani byli władcy tego kraju. Zadeklarowane feministki znajdą jednak również coś dla siebie, co sprawi, że wizytę w tym miejscu uznają za wyjątkowo udaną. W Tebach Zachodnich, na lewym brzegu Nilu, usytuowana jest nekropolia określana przez ludność lokalną jako Biban al-Harim. W polskich przewodnikach po Egipcie nazwa ta tłumaczona jest jako Dolina Królowych i używa się jej na określenie miejsca, w którym chowano żony faraonów.

Choć pierwsze groby wielkich kobiet starożytnego Egiptu znane były już wcześniej, odnalezienie i restauracja Doliny Królowych w jej dzisiejszym kształcie to przede wszystkim zasługa włoskich archeologów pracujących tu na początku dwudziestego wieku. To oni prowadzili w Tebach prace wykopaliskowe, im też zawdzięczamy pierwszą systematyzację grobowców, które znajdują się na terenie Doliny Królowych. Do dziś odnaleziono aż 98 miejsc pochówku kobiet, które zawierały związki małżeńskie z faraonami, sam wygląd doliny przypomina zaś ten, który jest charakterystyczny dla Doliny Królów. Identyczna jest również numeracja grobowców, podobieństw pomiędzy oboma nekropoliami można doszukiwać się także w ich układzie. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Doliny Królów, również archeologowie prowadzący pracę w Dolinie Królowych nie wykluczają wcale, że nie dokonano tu jeszcze wszystkich odkryć.

Grobowce, na które natrafimy w Dolinie Królowych znajdują się w znacznie gorszym stanie niż te z Doliny Królów. Wiele z nich splądrowano już w czasach starożytnych, niektóre były zaś wykorzystywane przez miejscową ludność i do innych celów. Wśród grobów żon faraonów znajdują się jednak również prawdziwe perły, obok których nie da się przejść obojętnie. Tym mianem możemy na przykład określić grobowiec Nefertari będącej żoną faraona Ramzesa II. Grobowiec przetrwał do naszych czasów w niezmienionym stanie, naukowców zachwyciły zaś przede wszystkim bogate malowidła ścienne znajdujące się na jego ścianach. Grobowiec Nefertari może powiedzieć nam wiele zarówno o potędze Egiptu czasów, w których żyła, jak i o ówczesnych zwyczajach i obrzędach związanych z chowaniem zmarłych, trudno dziwić się wiec, że wyjątkowe miejsce trafiło na listę światowego dziedzictwa tworzonego przez UNESCO