Dom rodzinny Napoleona

Ajaccio – stolica Korsyki – cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów z całej Europy. Przeważająca większość udaje się tu przede wszystkim, aby zakosztować znakomitego korsykańskiego wina, nie brakuje jednak również gości z zagranicy, których znacznie bardziej interesuje rodzinny dom Napoleona.

Od czasów, w których Cesarz Wszystkich Francuzów dzielił i rządził w całej Europy oddzielają nas już dwa stulecia, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że postać „małego generała” nadal budzi zaciekawienie. Napoleon interesuje zarówno osoby starsze, jak i ludzi całkiem młodych, debaty nad jego kolejnymi decyzjami nie gasną więc nie tylko na wyższych uczelniach historycznych, ale i w wielu domach prywatnych. Wiele osób nieustannie analizuje przebieg najbardziej znanych bitew wygranych przez Napoleona, trudno dziwić się więc, że władze Ajaccio robią wiele, aby zainteresować entuzjastów Bonapartego atrakcjami, jakie oczekują na nich w rodzinnym domu jednego z najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii świata.

Gdyby nie długie kolejki (na wejście niekiedy trzeba oczekiwać nawet po kilka godzin) i gwar wywoływany przez turystów, moglibyśmy w ogóle nie zauważyć domu, w którym na świat przyszedł francuski cesarz. Dom jest skromny, składa się z dwóch pięter i uświadamia nam po raz kolejny, że rodzina, w jakiej przyszedł na świat Bonaparte, nie należała do najzamożniejszych. Napoleon był drugim z ośmiorga dzieci, które przyszły na świat w domu Leticii i Carlo, do dziś więc w jego domu można odczuć tą specyficzną atmosferę, jaką tworzą liczne rodziny.

Władze korsykańskiej stolicy i osoby sprawujące opiekę nad domem rodzinnym Bonapartego z dumą podkreślają jednak, że mogą pokazać turystom coś więcej niż tylko mury starego domu. Do dziś w całkiem dobrym stanie zachowały się przecież także elementy wchodzące w skład jego wyposażenia, możemy zatem przyjrzeć się między innymi: łóżku, w którym spał przyszły cesarz, obrazom, na którym jest on przedstawiony w otoczeniu rodziców i licznego rodzeństwa, a także pamiętnikom pisanym przez samego cesarza już w czasie jego zesłania. W podziemiach domu znajduje się również sklep z pamiątkami, odwiedzany przez turystów tak samo tłumnie, jak sam dom rodzinny Napoleona, któż bowiem nie chciałby stać się właścicielem papierośnicy z wizerunkiem jednego z najwybitniejszych strategów w dziejach ludzkości?