Festiwal w Gučy – święto trąbki i śliwowicy

W Europie nie brakuje oryginalnych festiwali, w czasie których można odkryć nieznany nam dotąd świat. Jeden z najciekawszych odbywa się w sierpniu każdego roku w niewielkiej serbskiej miejscowości o nazwie Guča, tam bowiem już od pięćdziesięciu lat spotykają się orkiestry dęte z całego kraju.

Skoczna i bardzo żywiołowa serbska muzyka ludowa wykonywana na trąbkach ma swoich zadeklarowanych zwolenników na całym świecie. Na liście jej szczerych entuzjastów nie brakuje również naszych rodaków, popularność serbskiego kina i muzyki Gorana Bregovicia sprawiła bowiem, że folklor wywodzący się z państw powstałych po rozbiciu byłej Jugosławii stał się bliski naszym sercom.

Jeżeli w sierpniowy weekend udamy się do Gučy położonej w centralnej części Serbii, z pewnością nie zabraknie wokół nas skocznej muzyki zachęcającej do tańca i dobrej zabawy. Organizatorzy wielkiego święta instrumentów dętych starają się jednak, aby turyści myśleli o złożeniu kolejnej wizyty w Gučy i z innych powodów. Co roku zachęca ich do tego między innymi okazja, aby zachwycić się smakiem mocnej serbskiej śliwowicy uważanej przez znawców za jedną z najlepszych na świecie, festiwal w Gučy jest zaś również znakomitą okazją do tego, aby zapoznać się z przysmakami serbskiej kuchni. W czasie święta najważniejsze są jednak trąbki i inne instrumenty dęte i to na nich koncentruje się uwaga gości. Występy kolejnych orkiestr odbywają się niemal na każdej ulicy miasteczka, znaczenia nie ma zaś i to, czy aktualnie mamy do czynienia z wczesnym porankiem, czy też późnymi godzinami nocnymi. Sami muzycy nie koncentrują się zresztą wyłącznie na grze. Jak mówią, najważniejszym celem, jaki przyświeca im w Gučy, jest promocja muzyki ludowej i instrumentów, przy wykorzystaniu których się ją wykonuje. Każdy turysta jest traktowany przez nich z jednakową życzliwością, jeżeli więc zainteresuje nas budowa trąbki albo kroki taneczne wykonywane w trakcie gry możemy liczyć na to, że bardzo szybko uzupełnimy naszą wiedzę w tym zakresie o kolejne przydatne informacje.

Turyści, którzy udają się do Gučy powinni jednak pamiętać o tym, że serwowany w bardzo dużych ilościach mocny alkohol potrafi wywrzeć niemały wpływ na atmosferę panująca podczas festiwalu. Zawczasu warto więc uświadomić sobie, że w konkursie na osobę z najmocniejszą głową nie mamy większych szans wówczas, gdy stajemy w szranki z miejscowymi „zawodnikami”.