Francuskie święto młodego wina

Wypady do Francji planujemy przede wszystkim w miesiącach letnich, wtedy bowiem możemy liczyć nie tylko na spacer ulicami nieco bardziej wyludnionego Paryża, ale i na kąpiel w wodach Lazurowego Wybrzeża. Jeżeli jednak trafimy do tego państwa nie w czasie upalnego lata, ale w okresie chłodnej jesieni również nie powinniśmy ubolewać z tego powodu. Wszak to właśnie w trzeci weekend listopada możemy liczyć na wielkie obchody święta młodego wina - Beaujolais Nouveau.

Mówiąc o tradycji kosztowania wina z najświeższych zbiorów nie możemy nie zauważyć tego, że rozpowszechniła się ona nie tylko we Francji, ale i poza jej granicami. Ze świętem, w czasie którego mamy szansę na konsumpcję wina mamy do czynienia również na terenie naszego kraju, najwyższą rangę mają jednak jego obchody we Francji, zwłaszcza w regionie Beaujolais.

Region ten nie jest rozległy. Liczy sobie około dziesięciu kilometrów szerokości i nieco ponad sto pięćdziesiąt kilometrów długości, a jego lokalizacja pomiędzy Lyonem i Macon sprawia, że turystom niekiedy zdarza się nie zwracać na niego szczególnej uwagi. W czasie święta młodego wina nie jest to jednak możliwe, o omawianym tu regionie nie pozwala bowiem zapomnieć już choćby tłum samochodów ciągnących tu nie tylko z różnych części Francji, ale i z państw ościennych.

Czego możemy się spodziewać uczestnicząc w święcie Beaujolais Nouveau? Czymś oczywistym wydaje się w jego kontekście degustacja najmłodszych win i zgadywanie, czy tegoroczne zbiory będą zaliczane przez winiarzy do udanych, czy też raczej do tych, o których lepiej byłoby zapomnieć. Nie da się jednak ukryć, że wspomniane święto to zdecydowanie więcej atrakcji. Kusząca wydaje się w tym kontekście przede wszystkim możliwość udania się do jednej z lokalnych winnic, aby przekonać się, jak powstaje ten niepowtarzalny alkohol, nie mniej interesujące są zaś również pokazy urządzane przez największych znawców wina oraz zawody, w których mogą brać udział również amatorzy. Beaujolais Nouveau to zresztą także święto lokalnej kuchni, o której od lat mówi się przecież, jako o najlepszej w skali świata, nie można dziwić się więc słysząc, że możliwość skosztowania najlepszych francuskich potraw jest również skutecznym wabikiem, który znakomicie działa na kolejnych turystów. Goście zazwyczaj żałują wyłącznie tego, że święto młodego wina nie trwa dłużej niż kilka dni.