Glasi Hergiswil

Zwiedzanie huty szkła to z pewnością jedno z bardziej barwnych wspomnień młodych ludzi, którzy mieli szczęście uczestnictwa w naprawdę ciekawych wycieczkach szkolnych. Nawet najmniejsza huta tego typu robiła przecież kolosalne wrażenie, a możliwość podpatrywania szklarzy wykonujących swoje obowiązki sprawiała, że niejedno dziecko długo nie było w stanie wspominać żadnego innego wydarzenia. Jeżeli chcemy przypomnieć sobie podobne doznania, a jednocześnie marzy nam się spacer szklanym labiryntem lub spoglądanie na pracę szklarzy z wielkiego tarasu widokowego, Glasi Hergiswil z pewnością nas nie rozczaruje, Szwajcarzy dołożyli bowiem wszelkich starań, aby ta wyjątkowa huta szkła wzbudzała w kolejnych grupach turystów wyłącznie zachwyt.

Huta powstała w odległym 1817 roku z inicjatywy braci Siegwart i bardzo szybko okazała się wyjątkowo trafioną inwestycją. Przez lata opuszczały ją niepowtarzalne produkty, z czasem zaś jej właściciele podjęli decyzję, aby nie modernizować huty i pozwolić klientom na kupowanie rozwiązań tworzonych w tradycyjny sposób. Dziś Glasi Hergiswil to huta, która nadal prowadzi swoją działalność, jej pracownicy z dumą podkreślają jednak, że jest ona sercem znacznie większego projektu. W skład budynków przynależących do huty wchodzi między innymi wspomniane już muzeum, szklany labirynt, w którym rzeczywiście można zabłądzić poznając historię Glasi Hergiswil, park wodny, a nawet park rozrywki, po którym można poruszać się kolejką, nie ulega zatem wątpliwości, że goście, którzy odwiedzają Glasi Hergiswil nie mogą się nudzić.

Najwięcej atrakcji przygotowano oczywiście z myślą o dzieciach, które mogą dowiedzieć się, jak wygląda proces tworzenia wyrobów ze szkła i dlaczego sama praca szklarza nie należy do najłatwiejszych. Maluchy mogą zresztą same spróbować swoich sił w tym trudnym fachu przekonując się, czy hutnictwo może stać się w przyszłości ich pasją. Pobyt w Glasi Hergiswil to jednak gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny, pracownicy huty nie dziwią się więc widząc, że z atrakcji przygotowanych przede wszystkim z myślą o maluchach korzystają również ich rodzice. Dorośli goście mogą zresztą nie tylko zwiedzać, w parku rozrywki czeka na nich również możliwość zregenerowania sił i wypoczynku, pracownicy Glasi Hergiswil liczą zaś również na to, że goście z kraju i z zagranicy udadzą się i do pobliskiego sklepu, aby zaopatrzyć się w jeden z niepowtarzalnych wyrobów ze szkła tworzonych przez ludzi z pasją.