Hagia Sophia w Stambule

turystyka Nasi rodacy, którzy wybierają się z wizytą do Turcji, do niedawna myśleli przede wszystkim o niczym nie ograniczonym wypoczynku na plażach Antalyi i Side. Dziś jednak możemy mówić o pewnej zmianie w ich nastawieniu, aby przekonać się o tym warto zaś zwrócić uwagę między innymi na to, jak wiele wycieczek objazdowych po tym państwie przygotowują nam najbardziej znane biura podróży. Wśród tureckich miast jednym z najchętniej odwiedzanych jest Stambuł, zabytkiem, który trzeba tu zobaczyć jest zaś niewątpliwie dawna Bazylika Mądrości Bożej znana lepiej jako Hagia Sophia.

Hagia Sophia to jeden z tych zabytków, który znakomicie pamięta czasy Biznacjum, jej budowa została bowiem zainaugurowana już w czwartym wieku naszej ery. Inicjatorem prac mających na celu wzniesienie chrześcijańskiej bazyliki był wybitny cesarz Konstanty Wielki, trudno dziwić się więc słysząc, że również miejsce, w którym stanęła Hagia Sophia nie było przypadkowe. Świątynia została wybudowana na najwyższym ze wzgórz Konstantynopola na miejscu, w którym istniała do tej pory budowla wykorzystywana przez pogan, cesarz dawał więc do zrozumienia, że odtąd w mieście dominować będzie właśnie chrześcijaństwo, inne religie będą zaś uznane za odstępstwo od prawdziwej wiary.

Hagia Sophia miała bardzo duże znaczenie polityczne, jej twórcy nie zapomnieli jednak o tym, że na wiernych znakomicie oddziałuje imponujący wygląd miejsca modlitwy. Cegły, które wykorzystano do budowy bazyliki pochodziły z wyspy Rodos, kolumny, które stanowiły jej uwieńczenie przywieziono do Konstantynopolu wprost z Rzymu, a żółty marmur trafił tu z Afryki Północnej. Cesarz Justynian, który kończył dzieło zainaugurowane przez swojego wielkiego poprzednika, nie pozwalał sobie na żadne niedociągnięcia, nie powinno dziwić nas więc i to, że wnętrze bazyliki zostało ozdobione blisko szesnastoma tysiącami metrów kwadratowych mozaik, z których każda posiadała złocone tło.

Historia bazyliki była nie mniej burzliwa niż historia samego miasta, które z Konstantynopola przerodziło się w Stambuł, a czasy jej świetności i okresy upadku oraz zaniedbania przeplatały się wzajemnie. Dziś jednak nikomu nie przychodzi do głowy traktowanie bazyliki niegodnie, jest to bowiem jedna z najważniejszych budowli Stambuły, stanowiąca integralną część tego miasta tak dla chrześcijan, jak i dla muzułmanów.