Hostel na zamku Schloss Röthelstein

Wybierając się na zagraniczne wakacje zawsze z niepokojem myślimy o konieczności znalezienia odpowiednich miejsc noclegowych. Odpowiednie bardzo często rozumiemy po prostu jako tanie, zagraniczne wakacje pochłaniają bowiem określone zasoby finansowe. W naszym przekonaniu hostel powinien być więc przede wszystkim miejscem, w którym, za relatywnie nieduże pieniądze, możemy w spokoju spędzić noc i zregenerować siły przed czekającymi nas wycieczkami, czy jednak zawsze taka postawa jest pożądana? Z całą pewnością nie, jeżeli hostel znajduje się w siedemnastowiecznym zamku, a tak jest właśnie w przypadku zlokalizowanego w austriackim mieście Admont hostelu Schloss Röthelstein.

Schloss Röthelstein to rzeczywiście rezydencja, która pamięta jeszcze siedemnasty wiek, posiada swoje własne legendy i sama w sobie jest na tyle wyjątkowa, że nie sposób nie marzyć o tym, aby ją zwiedzić. Choć jednak sam Schloss Röthelstein stanowi zabytek, jego atuty wcale się na tym nie kończą. Osoby, które decydują się na nocleg w tym całkowicie odrestaurowanym zamku mają na uwadze to, że Schloss Röthelstein położony jest u podnóża parku narodowego Gesäuse. Turyści odwiedzający hostel żartują jednak, że wybór pomiędzy pobytem w zamku z zachowanym siedemnastowiecznym dziedzińcem wewnętrznym, salą balową, arkadami i krużgankami, a wizytą w parku narodowym i wspinaczkami po wzniesieniach Tyrolu nie jest wcale prosty.

Pobyt w hostelu warto jednak wykorzystać również w celu poznania jego najbliższej okolicy, okazuje się bowiem, że park narodowy Gesäuse wcale nie przypadkowo zalicza się do tych miejsc, z których mieszkańcy Styrii są dumni w szczególny sposób. Można tu zapoznać się z pięknem górskiej przyrody, skorzystać z mikroklimatu, który może okazać się prawdziwą pomocą dla naszego zdrowia, a także wyruszyć na poszukiwanie rzadko spoty6kanych gatunków roślin. Najbardziej wytrwali bywalcy parku narodowego Gesäuse mogą zresztą liczyć na coś więcej. Pracownicy parku przyznają, że niemałym powodem do dumy jest dla nich unikalny świat zwierzęcy, pewna doza cierpliwości może więc sprawić, że uda nam się poznać również dzikich mieszkańców tego terenu.

Schloss Röthelstein czeka na kolejnych turystów przez cały rok, najwierniejsi goście przyznają jednak, że najlepiej prezentuje się zimą. Zabawa sylwestrowa w dawnej Sali balowej rzeczywiście może wywrzeć na nas niezapomniane wrażenie, a widok ośnieżonych szczytów to tylko dodatkowa zachęta.