Jezioro Ochrydzkie

O Jeziorze Ochrydzkim mówi się, że jest najstarszym akwenem tego typu w Europie oraz najgłębszym jeziorem na terenie Półwyspu Bałkańskiego. To właśnie na jego terenie przebiega linia rozgraniczająca Macedonię i Albanię, coraz częściej możemy zaś przekonać się również o tym, że jest to jedno z najpiękniejszych jezior na kontynencie.

Jeżeli mamy co do tego wątpliwości, wskazane jest, abyśmy wyruszyli w podróż do Macedonii, na terenie tego państwa, bezpośrednio nad jeziorem zlokalizowane jest bowiem piękne miasto Ohrid. Wyjątkowo atrakcyjny turystycznie ośrodek zachwyca zabytkami pamiętającymi czasy średniowiecza, jest przy tym znakomitym punktem, z którego możemy rozpocząć poznawanie jeziora.

Teren jeziora jest prawdziwą atrakcją przede wszystkim dla miłośników przyrody, w omawianym tu akwenie wodnym można znaleźć wiele naprawdę wyjątkowych przykładów roślin i zwierząt. Świat roślin zasługuje zresztą na szczególną uwagę, botanicy szacują bowiem, że blisko trzystu pojawiających się tu gatunków nie można spotkać nigdzie indziej. W sezonie, gdy woda w jeziorze ociepla się, a nad jego taflą zaczyna świecić słońce, Jezioro Ochrydzkie staje się również prawdziwym rajem dla plażowiczów i to zarówno tych, którzy nade wszystko cenią sobie kąpiele słoneczne, jak i dla tych, którzy kąpać wolą się w wodzie jeziora. Goście, które zastanawiają się nad atrakcjami Jeziora Ochrydzkiego nie ukrywają, że jest to miejsce coraz bardziej interesujące z punktu widzenia osób ceniących sobie aktywny wypoczynek. W okolicznych miejscowościach można bez trudu wynająć łódkę lub kajak, aby popływać po jej najbliższej okolicy, coś dla siebie znajdą tu jednak również turyści, którym zależy na dalszych podróżach. Władze Macedonii świetnie zdają sobie sprawę z tego, że Jezioro Ochrydzkie może gwarantować im znaczące zyski, nie sposób dziwić się więc ich zaangażowaniu w promocję tej części kraju.

Jezioro Ochrydzkie to jednak nie tylko piękno samego zbiornika wodnego oraz okolicznych miasteczek i wiosek z malowniczymi cerkiewkami i pamiątkami po dawnej świetności tych ziem. Osoby, które odwiedzają jezioro nie ukrywają, że imponuje również nocne życie, z którym mają do czynienia nie brakuje zaś również turystów uważających, że to właśnie ono w największym stopniu przyciąga nad jezioro gości z zagranicy. Imprezy w okolicznych kafejkach mają już status legendarnych pozostawiając niezapomniane wspomnienia.