Kamień z Rosetty

Najbardziej wartościowe eksponaty, które można znaleźć w British Museum wiążą się z czasami świetności starożytnego Egiptu. To w dużej mierze właśnie one sprawiają, że londyńskie muzeum nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony kolejnych turystów, one też przyczyniają się do tego, że wizyta w Muzeum Brytyjskim nigdy nie może być określona mianem mało interesującej. Na liście eksponatów, które koniecznie powinniśmy zobaczyć na własne oczy znajdując się w tym miejscu jedno z czołowych miejsc zajmuje niewątpliwie tak zwany kamień z Rosetty określany często mianem najważniejszego zabytku piśmiennictwa staroegipskiego.

Historia kamienia jest niezwykle interesująca między innymi dlatego, że przez naprawdę długi okres znajdował się on w ziemi, z dala od oczu rabusiów i naukowców. W 1799 roku, w pobliżu dzisiejszego miasta al Raszid znanego wtedy jako Rosetta, znaleźli go francuscy żołnierze służący Napoleonowi, nawet oni nie zdawali sobie jednak sprawy z tego, jak wielki skarb trafił do ich rak.

Kamień z Rosetty imponuje już choćby swoją wielkością. Wykonany z bazaltu ma 114 centymetrów długości i 72 centymetry szerokości, szczególnie imponująca wydaje się jednak jego waga, kamień waży bowiem ponad 750 kilogramów. Szybko można było jednak przekonać się, że to nie wielkość kamienia z Rosetty jest jego największą zaletą, znacznie bardziej interesujący okazał się bowiem zapisany na nim tekst. Naukowcy natychmiast spostrzegli, że jedna część tekstu podana jest w języku greckim, stosunkowo łatwo mogli więc ją rozszyfrować. Zrozumienie znaczenia greckiej części tekstu pozwoliło na odczytanie pozostałych zapisów wykonanych egipskim pismem hieroglifowym oraz demotycznym. Kamień z Rosetty nie był oczywiście jedynym znaleziskiem potwierdzającym kunszt piśmiennictwa staroegipskiego, jego wyjątkowość sprawiła jednak, że to właśnie dzięki niemu naukowcom udało się w końcu odczytać sposób zapisu stosowany przez Egipcjan. Gdyby więc francuscy żołnierze nie zgłosili swojego znaleziska, a następnie nie zatroszczono się o jego właściwą konserwację, być może nasza wiedza na temat starożytnego Egiptu ciągle byłaby znacznie uboższa niż ma to miejsce obecnie.

W British Museum możemy zapoznać się nie tylko z samym kamieniem, ale również z przebiegiem prac pozwalających na odczytanie zawartej na nim treści. Możemy poznać sylwetki naukowców, którzy podporządkowali kamieniowi swoją karierę, a nawet samodzielnie spróbować trudnej sztuki tłumaczenia egipskiego tekstu