Karnawał Kwiatów w Debreczynie

Z Budapesztu do Debreczyna, drugiego, co do wielkości miasta Węgier, trzeba pokonać ponad 220 kilometrów. Żaden turysta, który wyruszy w taką podróż nie ma jednak wątpliwości, co do tego, że jest to wizyta naprawdę atrakcyjna, której nie da się żałować. Mówi się, że pobyt w Debreczynie jest niebywałą atrakcją bez względu na porę roku, nie ulega jednak wątpliwości, że na wycieczkę do tego miasta najlepiej zdecydować się w połowie sierpnia.

Letnie słońce, wysoka temperatura i długi dzień to znakomita sceneria dla różnego rodzaju festiwali, w Debreczynie zaś największą popularnością cieszy się Karnawał Kwiatów. Miasto rzeczywiście jest prawdziwym rajem dla miłośników ogrodów, trudno dziwić się więc słysząc, że propozycja taka, jak Karnawał Kwiatów spotyka się tu z ogromnym zainteresowaniem.

Już pierwsze chwile spędzone w Debreczynie przekonują nas o tym, że mamy do czynienia z miastem zielonym, w którym ogrody tworzone i pielęgnowane są z prawdziwą pasją. Uroku dodają mu baseny termalne oraz gorące źródła, niekwestionowaną atrakcją budzącą zachwyt tak w starszych, jak i w młodszych turystach, jest zaś również ciągnący się na dziewięciu hektarach ziemi park Nagyerdo, w którym możemy zetknąć się nie tylko z życiodajnymi wodami termalnymi, ale również z fantastycznymi ogrodami porośniętymi tropikalną roślinnością sprowadzaną tu od lat przez opiekunów parku.

Karnawał Kwiatów to impreza stanowiąca potwierdzenie tego, że świat ogrodów jest w szczególny sposób bliski mieszkańcom Debreczyna. Początkowo trwała ona zaledwie jeden dzień, w czasie którego mieszkańcy Debreczyna mogli nabyć nowe sadzonki i pochwalić się swoimi osiągnięciami ogrodniczymi, z czasem jednak okazało się, że drzemie w nich tak wielki potencjał, że ograniczanie święta do jednego tylko dnia jest czystym marnotrawstwem. Dziś Karnawał Kwiatów to siedmiodniowe święto, w czasie którego promują się już nie tylko debreczyńscy ogrodnicy. W czasie trwania kwiatowego karnawału nadal można skorzystać z rad doświadczonych ogrodników i dowiedzieć się, dlaczego rośliny w naszym ogrodzie nie są tak dorodne jak te z ogrodu sąsiada, jest to jednak również święto regionalnej kuchni i lokalnych tradycji. W trakcie Karnawału Kwiatów na każdej ulicy Debreczyna rozbrzmiewa ulica, wśród uczestników wielkiej zabawy coraz liczniej pojawiają się zaś nie tylko Węgrzy, ale i goście z zagranicy