Katedra Notre-Dame

turystyka Istnieje pewna grupa budynków sakralnych, których po prostu nie wypada nie odwiedzić, na liście tych najbardziej atrakcyjnych można zaś znaleźć między innymi mieszczącą się w Paryżu katedrę Notre-Dame.

Pracę nad jej budową ruszyły już w dwunastym wieku, Paryżanie mogli jednak cieszyć się tym utrzymanym w stylu neogotyckim budynkiem dopiero w pierwszej połowie czternastego wieku. Rzeczywiście, budowniczowie katedry nie spieszyli się z realizacją zadania, które sami sobie wyznaczyli, zanim jednak zganimy ich za opieszałość powinniśmy uświadomić sobie, że mówimy o budowli liczącej sobie blisko sto trzydzieści metrów wysokości.

Wielkość katedry Notre-Dame rzeczywiście robi wrażenie, nie musimy więc obawiać się o to, że przeoczymy ją podczas wizyty składanej w Paryżu. Turyści zgadzają się jednak z tym, że odkrycie piękna tej budowli sakralnej możliwe jest przede wszystkim wówczas, gdy wejdziemy do jej wnętrza, tam bowiem kryje się to, co jest w niej najpiękniejsze. Opiekunowie katedry Notre-Dame gorąco polecają jej zwiedzanie z przewodnikiem, miejsc niezwykłych jest tu bowiem tyle, że niezwykle łatwo jest je pominąć. Jeżeli idea spaceru w towarzystwie osoby znającej osobliwości katedry nie trafia nam do przekonania, weźmy ze sobą chociaż książkowe wydanie przewodnika po katedrze, wtedy bowiem będziemy mogli powiedzieć z pełnym przekonaniem, że udało nam się wykorzystać kompleksowo składaną tu wizytę.

Goście z Francji i z zagranicy zazwyczaj zachwycają się przede wszystkim witrażami i rozetami, trudno jednak udawać, że można wobec nich zachować obojętność. Wielość barw i kształtów tych elementów ozdobnych zachwyca zarówno laików, jak i historyków sztuki, nie można zaś nie dostrzec i tego, że witraże żywo reagują na promienie słoneczne, dzięki czemu dwie osoby patrzące na nie pod różnymi kątami mogą mówić o bardzo zróżnicowanych doznaniach, których są świadkami. Nie mniej interesujące wydają się również dzwony katedry Notre-Dame imponujące swoją wielkością i dostojeństwem, nie brakuje zaś również turystów, którzy przemierzając katedrę poszukują w niej przede wszystkim śladów pięknej, choć nieszczęśliwej, miłości dzwonnika Quasimodo i Cyganki Esmeraldy. To, do jakiej grupy gości zaliczamy się my sami nie ma zresztą dużego znaczenia, z całą pewnością bowiem wizyta w katedrze Notre-Dame okaże się dla nas wyjątkowym wydarzeniem.