Kontrowersyjna wieża Eiffla

Stosunek Paryżan do wieży Eiffla z pewnością najbardziej zrozumiały wyda się mieszkańcom Warszawy, bez trudu będziemy mogli dostrzec pewne zbieżności z uczuciem, jakim Warszawiacy darzą Pałac Kultury i Nauki. Osoby, które mieszkają w Paryżu od urodzenia nie mają wątpliwości, co do tego, że wieża Eiffla jest miejscem, które w całym świecie kojarzy się właśnie z francuską stolicą, gdyby jednak ktoś pytał je o zdanie z pewnością zastanowiliby się nad tym, czy nie można byłoby zmienić takiego myślenia i uczynić symbolem tego pięknego przecież miasta któryś z jego mniej kiczowatych zabytków.

Sam twórca monumentalnej wieży z pewnością byłby zresztą zaskoczony wiedząc, że ponad sto lat po jej wybudowaniu ciągle jeszcze cieszy ona oczy turystów i zatruwa życie rdzennym paryżanom, pierwotnie planowano bowiem, że zostanie ona wybudowana z okazji światowej wystawy odbywającej się we francuskiej stolicy tylko po to, aby zademonstrować możliwości budowlańców tego miasta, którzy chcieli popisać się przed kolegami z innych państw uczestniczącymi w wystawie. Rzeczywistość po raz kolejny przerosła jednak założenia teoretyczne, wieża Eiffla zaczęła więc wieść swoje własne życie, które nie zakończyło się wcale po wspominanym już wielkim święcie nauki.

Dziś nie jest już ona ani najwyższym, ani nawet jednym z najwyższych budynków świata, nadal jednak obsadza się ją w głównej roli w niezliczonej ilości komedii romantycznych. Paryżanie żartują, że nie ma takiego filmu, o ich mieście, w którym nie pojawiłaby się chociaż na moment, widzowie, którzy opierają swoją wiedzę o świecie wyłącznie na treści filmów powstających w wytwórniach Hollywood mogą zaś sądzić, że wieża jest widoczna z każdego paryskiego okna.

Mimo wszystko nie powinniśmy poddać się paryskim malkontentom, turyści nie ukrywają bowiem, żer wizyta na wyższych kondygnacjach wieży zawsze stanowi niezapomniane doznanie. Tarasy widokowe pozwalają na spojrzenie na Paryż z zupełnie innej perspektywy niż ta, z jaką spotykamy się w czasie wycieczki po francuskiej stolicy (rdzenni mieszkańcy Paryża dodają w tym miejscu złośliwie, że przynajmniej w tym punkcie nie widać wieży, a w związku z tym miasto staje się piękniejsze), niezwykłe mogą okazać się zaś również historie związane z tą budowlą. Ostrożne szacunki mówią o tym, że do tej pory wieżę odwiedziło blisko dwieście milionów turystów, warto więc, aby ta liczba w przyszłości objęła również nas.