Luk Triumfalny w Paryżu

turystyka Istnieją budowle, które bez trudu jesteśmy w stanie powiązać z miastami, na terenie których się znajdują. Budowle te z czasem stają się prawdziwymi wizytówkami swoich miast, turyści zaś nie wyobrażają sobie, aby mogli je omijać. W Paryżu status taki ma niewątpliwie Luk Triumfalny, jeżeli więc trafimy do francuskiej stolicy powinniśmy skierować swoje kroki również w jego kierunku.

Powstanie Łuku Triumfalnego Paryżanie zawdzięczają Napoleonowi Bonapartego, który chętnie czerpał inspirację z historii starożytnego Rzymu. Jego wielka armia, która dzieliła i rządziła w niemal całej Europie zasługiwała, zdaniem „małego generała” na specjalne wyróżnienie, przemarsz pod Lukiem Triumfalnym na pewno sprawiłby więc żołnierzom przyjemność. Niestety, wielki projekt nie doczekał się realizacji, prace nad budowlą trwały bowiem dłużej niż czasy napoleońskich zwycięstw. Z tego samego powodu na szczycie Luku nie stanął również pomnik Cesarza Francuzów, gdy bowiem prace ukończono Napoleon nie mógł już cieszyć się statusem niezwyciężonego wodza.

Po wewnętrznej stronie wysokiego na 49 i szerokiego na 45 metrów Łuku Triumfalnego znalazło się jednak miejsce, w którym upamiętniono zarówno wydarzenia Wielkiej Rewolucji Francuskiej, jak i Epoki Napoleońskiej. Wśród nazw miejscowości, które stały się areną najważniejszych bitew uważny turysta znajdzie z pewnością ostrołękę i Gdańsk, tropiciele polskich śladów we francuskiej stolicy dostrzegą zaś również nazwiska naszych generałów na liście najwybitniejszych dowódców początku dziewiętnastego wieku.

Niemal od tej samej chwili, w której powstał, Luk triumfalny wzbudza dość duże kontrowersje, a jego entuzjaści spierają się z osobami uważającymi, że nie jest to budowlą, z której Paryż może być dumny. Po wielu latach debat dziś możemy być już jednak spokojni o to, że nikt nie usunie go z centralnego punktu francuskiej stolicy, troska o zabytek jest widoczna zaś również na przykładzie prac konserwacyjnych, dzięki którym Luk Triumfalny jest chroniony przed zanieczyszczeniami, smogiem i ptasimi odchodami.

Pod Łukiem zawsze można spotkać grupki zagranicznych turystów poszukujących gorączkowo miejsc, w których uda się wykonać najlepsze zdjęcia, największe wrażenie budowla wywołuje jednak przede wszystkim podczas świąt państwowych. Wtedy bowiem właśnie w okolicach Luku Triumfalnego odbywają się najważniejsze uroczystości, goście mogą zaś podziwiać go w jego pełnej krasie.