Marokańska góra Dżabal Tubkal

Turystyka górska rzadko kojarzy nam się z kontynentami innymi niż Europa i Azja, jeżeli jednak dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami i marzy nam się zdobycie najwyższego szczytu Maroko Dżabal Tubkal warto, abyśmy uświadomili sobie, że nie jest to wcale niemożliwe. Marokańczycy są niezwykle dumni z góry określanej mianem największego szczytu Afryki Północnej, ponieważ zaś góra ta zawsze budziła zaciekawienie turystów, dołożyli wszelkich starań, aby jej zdobycie nie okazało się zadaniem, którego nie można zrealizować.

Dżabal Tubkal widać zarówno z pięknego Marrakeszu, jak i z dostojnego Tarudanntu, a osoby wpatrujące się w dumny i dostojny szczyt zawsze marzą o tym, aby móc spojrzeć na świat z jego wysokości. Nie jest to wcale trudne, góra została bowiem znakomicie przygotowana na powitanie turystów, a wśród szlaków wyznaczonych przez lokalne władze znajdują się i te, które wiodą nas bezpośrednio na sam szczyt. Najbardziej popularna trasa turystyczna pozwala na osiągnięcie wierzchołka góry już po szesnastu godzinach marszu, zanim jednak zaczniemy przygotowywać się do czekającej nas wyprawy powinniśmy zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście mówimy w tym miejscu o wyzwaniu, któremu będziemy w stanie sprostać. Nie wolno nam zapominać o tym, że góra wznosi się na wysokości ponad 4100 metrów ponad poziomem morza, a co za tym idzie jej zdobycie może okazać się zdecydowanie trudniejsze, niż początkowo sądziliśmy. Aby uniknąć choroby wysokogórskiej należy unikać zbyt szybkiego tempa wspinaczki, nie wolno zaś zapominać i o podstawowych zasadach turystyki górskiej mając na uwadze to, że marokańskie służby ratownicze mogą nie zdążyć udzielić nam niezbędnej pomocy.

Okolice największej góry w Afryce Północnej powinny jednak zachwycić również te osoby, które nie oceniają swoich umiejętności na tyle wysoko, aby wybrać się na sam jej szczyt. Dżabal Tubkal może zauroczyć wyjątkowo bujną roślinnością, ciekawymi przykładami fauny, które można zaobserwować zachowując spokój i wykazując cierpliwość, a także niewielkimi wioskami zamieszkiwanymi przez Berberów. Ci ostatni nie są znani ze swojej nadmiernej wylewności, znany jest jednak ich życzliwy stosunek do turystów, jeżeli więc zdołamy ich przekonać o tym, że jesteśmy dobrymi ludźmi, być może w zamian dowiemy się od nich, jak wygląda codzienne życie marokańskich górali.