Mauzoleum Lenina

21 stycznia 1924 roku zmarł Włodzimierz Ilicz Lenin, jego następcy nie zgadzali się jednak z tym, aby człowiek, który poprzez swoje idee będzie „wiecznie żywy” został pochowany tak, jak zwykli śmiertelnicy. Najwyżsi urzędnicy partyjni zadecydowali więc, że największy przywódca rewolucyjny w dziejach świata zostanie pochowany w specjalnym mauzoleum ulokowanym na Placu Czerwonym, gdy zaś decyzja już zapadła nikt nie przejmować się ani sprzeciwem wyrażanym przez rodzinę zmarłego, ani nawet ostatnią wolą samego Lenina, który życzył sobie kremacji i pochówku w Piotrogrodzie. Szczątki wodza (najnowsze badania naukowe potwierdzają, ze w mauzoleum może znajdować się obecnie około dziesięciu procent ciała „wiecznie żywego” Lenina) spoczęły zatem przy południowo-wschodniej ścianie Kremla pozostając tam aż do dziś, mimo tego, że samo mauzoleum budzi liczne kontrowersje, a liczba osób domagających się prawdziwego pogrzebu wodza systematycznie rośnie.

Mauzoleum nieustannie jest zatem jedną z wizytówek Moskwy i miejscem pielgrzymek tłumów turystów, trudno jednak dziwić się ich zainteresowaniu. Zarówno osoba Lenina, jak i historia samego miejsca jego spoczynku budzą przecież nie tylko kontrowersje, ale także ciekawość.

Goście z zagranicy niekiedy ze zdumieniem dowiadują się zresztą, że przez pewien czas w mauzoleum Lenin miał gościa. W latach 1953-1962 znalazło się tam miejsce również dla następcy „wodza” – Józefa Stalina, który jednak ostatecznie pochowany pod murami Kremla.

Mumia Lenina dwa razy w ciągu tygodnia poddawana jest zabiegam konserwacyjnym, mauzoleum dostępne jest jednak dla turystów. Ci ostatni muszą jednak pamiętać, że nie wolno im wnosić tam broni i ładunków wybuchowych, budynek, w którym znajduje się ciało Lenina bywał bowiem w przeszłości miejscem zamachów bombowych. Osoby, które opiekują się mumią i budynkiem, w którym się ona zajmuje, potrafią zresztą długo i zajmująco opowiadać zarówno o historii mauzoleum, jak i o tych wydarzeniach, które nieco zakłócały jego funkcjonowanie. Jeżeli zatem zdecydujemy się odwiedzić Lenina na Placu czerwonym nie bójmy się zadawania pytań. Samą wizytę też najlepiej złożyć relatywnie szybko. Co prawda, w 2002 roku Władimir Putin opowiedział się za zachowaniem mauzoleum w dotychczasowym kształcie, nie można jednak zapomnieć o kontrowersjach, jakie wzbudza ta moskiewska wizytówka.