Mury obronne Marrakeszu

Turyści odwiedzający Marrakesz szybko zdają sobie sprawę z tego, że nie ma w jego wypadku mowy o mieście, które można poznać w ciągu zaledwie jednego dnia. Nie każdy z nas znajduje się w tak komfortowej sytuacji i może przeznaczyć na nie więcej czasu, jeżeli jednak otwiera się przed nami taka możliwość wskazane jest, abyśmy na liście miejsc godnych odwiedzenia umieścili również miejskie mury obronne.

Najbardziej znany szlak turystyczny wiodący wśród dawnych fortyfikacji obronnych i bram, przez które dostawano się do miasta liczy sobie dziesięć kilometrów, aby jednak rozkoszować się jego walorami warto poświęcić na spacer wzdłuż murów cały dzień. W czasie pokonywania trasy możemy przekonać się bowiem, że mury obronne nie będą jedyną jej atrakcją, szkoda zaś zignorować inne ciekawe miejsca, jakie napotkamy na swojej drodze.

Turyści, którzy zwiedzają mury obronne Marrakeszu przyznają, że spacer wzdłuż nich pozwala na zapoznanie się z nieco innym obliczem tego pięknego miasta. Mury pozwalają na spojrzenie w ukrytą twarz Marrakeszu, być może jednak dopiero miasto widziane wzdłuż nich jest tym naprawdę autentycznym. W czasie spaceru natrafimy przecież nie tylko na piękne budowle przypominające o kolejnych wiekach świetności miasta, ale i na uboższe dzielnice, które uświadomią nam, że nie wszyscy mieszkańcy Marrakeszu żyją ze sławy swojego miasta i uwielbienia, jakie mają dla niego turyści.

Największą atrakcją wspomnianego spaceru pozostają jednak same mury i to im warto przyglądać się ze szczególną uwagę. Dawne fortyfikacje obronne zachwycają między innymi starannością wykonania, nie sposób nie docenić zaś i tego, że pozostają w niemal nienaruszonym stanie nawet pomimo tego, że powstały już tak dawno temu. Uważni obserwatorzy nie przeoczą i tego, że budowniczowie murów kładli duży nacisk i na ich piękno. Bramy, takie jak choćby Bab Agnaou prowadząca niegdyś ku cesarskiej części miasta, zachwycają swoją elegancją, a uważny obserwator nie może nie dostrzec i tego, że charakteryzuje je nie tylko wyjątkowa staranność wykonania, ale również trudna do zakwestionowania odporność na uszkodzenia. Piękno murów obronnych Marrakeszu sprawia, że nawet osobom utyskującym na trudy całodziennego spaceru nie przychodzi do głowy zrezygnowanie z niego, niewiele bowiem miast może zachwycić nas tak niepowtarzalnymi fortyfikacjami.