Muzeum Muru Berlińskiego

turystyka Turyści rzadko opowiadają z entuzjazmem o wizytach składanych przez nich w muzeach. Owszem, nie ukrywają, że pobyt w nich jest stałym elementem wycieczek przygotowywanych przez biura podróży, pobyt w muzeum rzadko jednak zaliczany jest do szczególnie poruszających wspomnień. Zdecydowanie częściej jest on postrzegany przede wszystkim, jako ten punkt programu, który trzeba wykonać, aby móc przejść do bardziej interesujących pozycji przygotowanych nam przez doświadczonego przewodnika, niewiele osób uważa więc, że wizyt w muzeach jest im za mało.

Niekiedy jednak natrafiamy na muzea niezwykłe, w których nie musimy czuć się nieswojo i które w niczym nie przypominają nam miejsc znanych przede wszystkim z tego, że ekspozycje należy podziwiać z daleka, najlepiej w absolutnym milczeniu. Jednym z takich punktów jest między innymi Haus am Chekpoint, czyli chętnie odwiedzane przez gości wybierających się do Berlina muzeum muru berlińskiego.

Niewielkie muzeum jest świadectwem jednego z najsmutniejszych okresów w historii stolicy Niemiec – czasu, w którym Berlin został podzielony na dwie części, a jego mieszkańcom uniemożliwiono kontakt z rodzinami i znajomymi, którzy mieli to nieszczęście, że znaleźli się po drugiej stronie metropolii. Muzeum powstało w hołdzie osobom, które, mimo wszystko, podejmowały próby sforsowania muru, oglądając przygotowane w nim ekspozycje możemy więc zapoznać się zarówno z historiami śmiałków, którym się to udało, jak i osób, które straciły życie podczas nieudanej próby ucieczki. Zwiedzający mogą również odwiedzić stanowiska wartownicze, które kiedyś budziły tak duży lęk, a dziś nie są już niczym więcej, jak tylko atrakcją turystyczną, w przynależącym do muzeum sklepie można zaś również zakupić kawałki muru przypominające o niełatwej historii Berlina.

Muzeum chętnie odwiedzane jest nie tylko przez gości z zagranicy, ale również przez samych Niemców, którzy ciągle starają się pielęgnować pamięć o tym, co wielka polityka jest w stanie uczynić z życiem zwykłych ludzi, nie sposób więc nie zgodzić się z tym, że właśnie na tym polega jedna z najważniejszych funkcji muzeum. Jego twórcy starają się uświadomić, jak bolesne mogą być losy mieszkańców podzielonych miast, muzeum staje się więc nie tylko miejscem edukacyjnej wycieczki, ale również swego rodzaju ostrzeżeniem, abyśmy unikali pewnych decyzji i wyborów w przyszłości.