Muzeum Zegarów i Zegarków Bayera

Choć szczęśliwi czasu nie liczą niemal każdy z nas zapobiegawczo zaopatruje się w zegarek na rękę. Każdy też wie, że ojczyzną najbardziej solidnych i najdokładniejszych podręcznych czasomierzy jest Szwajcaria. Jeżeli zatem w naszej podróży po tym kraju zapragniemy zobaczyć naprawdę ciekawe muzeum wskazane będzie między innymi udanie się do Zurichu i mieszczącego się tam Muzeum Zegarów i zegarków Bayera.

Muzeum powinno zachwycić zarówno dorosłych, jak i małych zwiedzających, wielość ekspozycji i atrakcyjna forma dzielenia się wiedzą sprawia bowiem, że nie sposób nie zgodzić się z osobami uważającymi je za miejsce wyjątkowe. Chyba największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się tu wystawy poświęcone historii odmierzania czasu, turyści mogą bowiem zobaczyć w kolejnych salach nie tylko najdawniejsze zegary, zegarki oraz budziki, ale i dość nietypowe narzędzia, których nasi przodkowie używali wtedy, gdy chcieli przekonać się o tym, ile czasu zostało im na wykonanie określonych czynności. W trakcie wizyty można przekonać się o tym, jak wyglądały pierwsze czasomierze, nic nie stoi jednak na przeszkodzie i temu, by zerknąć w przyszłość, a nie w przeszłość. Goście muzeum mogą pozwolić sobie na refleksję na temat tego, jak będzie mierzony czas w przyszłości, a osoby troszczące się o muzeum i jego niepowtarzalny charakter są w stanie zaprezentować im co najmniej kilka fascynujących rozwiązań, które już wkrótce znajdą zastosowanie na szerszą skalę.

Co ciekawe, Muzeum Zegarów i Zegarków Bayera w Zurichu może być odwiedzane przez nas co najmniej kilkakrotnie, jego właściciele dbają bowiem o to, aby kolekcja przygotowywana z myślą o kolejnych grupach zwiedzających nieustannie się powiększała. Do muzeum nieustannie trafiają brakujące eksponaty, pracownicy muzeum przygotowują zaś również zupełnie nowe wystawy, opierając się między innymi na sugestiach zgłaszanych przez samych zwiedzających. Najmłodsi goście mogą zresztą liczyć nie tylko na tradycyjne ekspozycje oraz na wystawy multimedialne, ale również na organizowane z myślą o nich warsztaty, w czasie których samodzielnie będą mogli przekonać się o tym, jak funkcjonują kolejne czasomierze, dlaczego w ogóle działają i w jaki sposób odmierzają upływający czas. Niejeden zwiedzający po opuszczeniu muzeum udaje się zresztą do pobliskiego sklepu po to, aby zaopatrzyć się właśnie w słynący ze swojej niezawodności szwajcarski czasomierz.