Muzeum pisanek w Kołomyi

Ukraińskie miasto Kołomyja zasługuje na to, aby je odwiedzić już choćby ze względu na to, że może pochwalić się nietypową i wyjątkowo interesującą nazwą, turyści z Polski z pewnością znajdą jednak również co najmniej jeden inny powód, dla którego wizyta w Kołomyi będzie udana. Miasto, które całkiem niedawno zaczęło kłaść szczególnie duży nacisk na swoją promocją znane jest między innymi z tego, że można w nim liczyć na wizytę w wyjątkowo interesujących muzeach i to właśnie one spotykają się z największym zainteresowaniem wśród odwiedzających je osób.

Chyba najbardziej prestiżowym muzeum Kołomyi jest niewątpliwie Muzeum Huculszczyzny i Pokucia, które dostarcza cennych informacji na temat historii miasta i regiony, wybitnych osób, które związały swój los z tymi terenami oraz planów na przyszłość, które mają pomóc w rozwoju tej części Ukrainy. Gdy jednak już je zobaczymy powinniśmy zainteresować się również położonym w niewielkim oddaleniu Muzeum Pisanek zwłaszcza, że jest to jedyny tego typu obiekt muzealny w Europie, w którym wielkanocne jajka promowane są na tak dużą skalę.

Muzeum Pisanek w Kołomyi jest zresztą miejscem, którego zwyczajnie nie można przeoczyć, uniemożliwia to bowiem jego wygląd zewnętrzny. Rzeczywiście, stosunkowo trudno jest znaleźć inne muzeum, które przypomina swoim wyglądem wielkanocne jajko, twórcy muzeum w Kołomyi uznali zaś, że właśnie taki wygląd będzie najlepszą formą promocji dla tej instytucji.

Muzeum jest interesujące jednak nie tylko dlatego, że jego wygląd budzi ciepłe skojarzenia. Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy go nie odwiedzić mają na uwadze również jego wnętrze i ono bowiem prezentuje się bardzo interesująco. W budynku muzeum możemy spotkać blisko sześć tysięcy przykładów mniejszych i większych pisanek, nie ulega więc wątpliwości, że mamy do czynienia z liczbą, która może zaimponować. Nie bez znaczenia jest zaś i to, że obok jajek kurzych i kaczych możemy zapoznać się również z pisankami na jajach strusich, z pewnością więc coś dla siebie znajdą tu zarówno zwolennicy miniatur, jak i bardziej pokaźnych rozwiązań. Muzeum w Kołomyi to również okazja do tego, aby przekonać się, w jaki tworzono pisanki na przestrzeni dziejów, wiele technik zdobienia jajek przeszło już bowiem do historii. Choć w muzeum dominują pisanki pochodzące z Ukrainy i Rosji uważny obserwator bez trudu dostrzeże również jajka, które trafiły do Kołomyi z naszego kraju.