Najwęższa ulica w Europie

Braszów to ósme co do wielkości miasto Rumunii znane przede wszystkim z tego, że na jego terenie odbywa się rafinacja ropy naftowej. Ten przemysłowy ośrodek położony w odległości ponad stu pięćdziesięciu kilometrów od Bukaresztu nie należy jednak ciągle jeszcze do najczęściej odwiedzanych ośrodków miejskich Rumunii i to pomimo tego, że znajduje się na terenie historycznego Siedmiogrodu.

Tropiciele ciekawostek turystycznych nie mogą zgodzić się jednak z tym, że jest to miasto anonimowe. Na jego terenie znajduje się między innymi zabytkowa stacja kolejowa Braşov, mieszkańcy Braszowa z dumą przypominają zaś i o tym, że na terenie ośrodka można zapoznać się z jedną jeszcze osobliwością. Jest nią ulica Strada Sforii, znana jako najwęższa ulica w Europie.

Mieszkańcy Braszowa czasem nie są w stanie skojarzyć sobie jej prawdziwej nazwy, gdy jednak zapytamy się ich, jak trafić na Bulwar z pewnością będą w stanie wskazać nam właściwy kierunek. Dość ironiczne określenie nabiera nowego znaczenia, gdy dotrzemy na miejsce, okazuje się bowiem, że ulica ma zaledwie sto trzydzieści centymetrów szerokości. Mieszkańcy Braszowa żartują zresztą, że nie każdy turysta ma szansę na to, aby przespacerować się Bulwarem. Problemem może być zresztą nie tylko zbyt duża waga gościa z zagranicy (w niektórych częściach Bulwaru odległość pomiędzy budynkami jest tylko niewiele szersza niż metr), ale również brak skłonności do ustępowania sobie miejsca, na ulicy Strada Sforii ruch odbywa się bowiem w obu kierunkach. Ulica ma 93 metry długości i w przeszłości pełniła ważną funkcję strategiczną. Choć wyglądała bardzo niepozornie, miała wyjątkowo duże znaczenie dla obronności miasta, to właśnie ona umożliwiała bowiem żołnierzom szybkie przemieszczanie się z jednego punktu Braszowa do innych części tego ośrodka miejskiego.

Ulicę Strada Sforii warto odwiedzić również dlatego, że bywa ona wyjątkowo przyjazna zakochanym. Jedna z najbardziej znanych braszowskich legend mówi o tym, że dziewczyna i chłopak, którzy przejdą Bulwar od początku do końca nie kłócąc się ani razu mają bardzo duże szanse na to, że ich przyszłe małżeństwo okaże się szczęśliwe. Spacer wzdłuż najwęższej ulicy w Europie pomaga podobno również parom zmagającym się z kryzysem uczuciowym, już więc choćby dlatego warto zaplanować wizytę w Rumunii. Być może okaże się przy tym, że Strada Sforii nie będzie jedynym fascynującym miejscem w Braszowie.