Nemrut Dagi – ślady starożytności w Turcji

Dzisiejsza Turcja jest obecna w naszej świadomości jako kraj wyznawców islamu, być może więc właśnie z tego powodu odczuwamy niemałe zdumienie uświadamiając sobie, że wiele wielkich zabytków, które można podziwiać na jej terenie, związanych jest z innymi wielkimi religiami. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że tereny dzisiejszej Turcji znane są między innymi ze swojej burzliwej historii, znawcy przeszłości mogą więc opowiedzieć nam o wielu imperiach, które odnosiły triumfy i upadały na tych ziemiach.

Nemrut Dagi położony w południowo-wschodniej Turcji to jeden z najwspanialszych i najlepiej zachowanych zabytków świata starożytnego związany właśnie z takim imperium. Do dziewiętnastego wieku niezliczone skarby ukryte na wierzchołku góry Nemrut skrywała zresztą ziemia, dopiero prace archeologiczne prowadzone tu w 1881 roku przez Niemce pozwoliły więc na odkrycie kamiennego sanktuarium grobowego ufundowanego w pierwszym wieku przed naszą erą przez króla Antiocha I władającego rozległym Królestwem Kommageny.

Królestwo Kommageny zostało już niemal całkowicie zapomniane, choć obejmowało między innymi dzisiejszą Cylicję i Kapadocję, nadal możemy jednak podziwiać monumentalny stożkowy kopiec i wyjątkową galerię tworzoną przez postaci bogów oraz kamienny posąg władcy, który pozostawał pod silnym wpływem cywilizacji helleńskiej i perskiej. W ciągu wielu stuleci kamienne rzeźby ulegały uszkodzeniu, trudy pracy starożytnych kamieniarzy nie odeszły jednak bezpowrotnie. Ogromne zaangażowanie i cierpliwość charakterystyczna podczas prac rekonstrukcyjnych sprawiła, że dziś możemy podziwiać to dzieło zachwycając się jego starannością, każdy, kto zobaczy Nemrut Dagi może zaś również zastanawiać się nad tym, jakie były dalsze losy osób, które z takim mozołem wykonywały osobliwą kamienną galerię na stromym i wymagającym górskim szczycie.

Turcy, którzy oprowadzają nas po Nemrut Dagi przypominają zresztą, że do tej pory nie odkryliśmy jeszcze wszystkich tajemnic tego miejsca. Aż do roku 2005 trwały tu przecież poszukiwania grobowca Antiocha I, gdy zaś tureccy archeologowie poradzili sobie z tym zadanie okazało się, że spoczywają w nim aż trzy osoby. Jedną z nich uznano za władcę, drugą za jego ojca, natomiast tożsamość trzeciej nadal pozostaje nieznana stając się jedną z wielu zagadek oczekujących na turystów, którzy zdecydują się udać w tureckie góry, aby zobaczyć Nemrut Dagi.