Ogrody Marrakeszu

Marrakesz to prawdziwe chluba i duma wszystkich Marokańczyków, w rozlicznych przewodnikach miasto te jest bowiem często określane mianem jednego z najpiękniejszych na świecie. Jego sława rzeczywiście dotarła już na każdy zamieszkany przez człowieka kontynent, co roku trafiają tu więc turyści wywodzący się ze wszystkich zakątków ziemi. Goście za każdym razem przekonują się zresztą o tym, że pozytywne opinie na temat Marrakeszu nie mogą być uznane za przesadzone, często więc przedłużają swoją wizytę w tym ośrodku. Po całodziennym zwiedzaniu, gdy marzą już tylko o chwili wypoczynku mogą zresztą przekonać się, że miasto i w tym zakresie jest w stanie spełnić ich oczekiwania, prawdziwą atrakcją okazują się bowiem nie tylko monumentalne budowle, ale również ogrody Marrakeszu.

Już w chwili jego założenia w jedenastym wieku Marrakesz był określany mianem miasta ogrodów, ich zakładanie było jednak podyktowane nie tylko niezwykłym zmysłem estetycznym kolejnych mieszkańców tego wyjątkowego ośrodka. Powstawaniu imponujących ogrodów przyświecały również względy praktyczne, w mieście bardzo rzadko padał bowiem deszcz, a poszukiwanie cienia i miejsca, w którym można byłoby schronić się w czasie największego skwaru wcale nie było szczególnie prostym zadaniem. Ogrody dawały tak cenione schronienie przed słońcem, z czasem zaś troska o nie stała się swego rodzaju wyznacznikiem wysokiej pozycji kolejnych mieszkańców Marrakeszu.

Kilkadziesiąt lat temu można było niestety odnieść wrażenie, że imponująca wiedza mieszkańców Maroka na temat ogrodnictwa stanie się jedynie elementem historii, w Marrakeszu zaniedbano bowiem troski, jaka jest niezbędna, aby ogrody zachwycały swoim pięknem. Na szczęście, kilka lat temu władze miasta zrozumiały swój błąd, a mieszkańcy Marrakeszu udowodnili, że wcale nie ustępują swoim uzdolnionym przodkom. Dziś strudzeni turyści mogą zatem pić miętową herbatę na tarasie rozlicznych hoteli spoglądając na imponującą zieleń, zapierające dech w piersiach swoim urokiem ogrody można zaś spotkać tak w samym mieście, jak i w niewielkim oddaleniu od jego murów. Na turystów i mieszkańców Marrakeszu oczekują zatem między innymi spokojne sadzawki, wiecznie rozkołysane gałęzie, a nawet pokoje hotelowe z widokiem na morze zieleni, których znakiem rozpoznawczym są dość wysokie ceny. Ogrody Marrakeszu to bez wątpienia jedna z wizytówek tego miasta.