Park Narodowy Brijuni

Chorwacki Park Narodowy Brijuni musi wzbudzać zachwyt turystów, jest to bowiem miejsce naprawdę niezwykłe. Oszołomieni goście z zagranicy nie raz przecierają zresztą oczy ze zdumienia, na terenie parku oczekują na nich bowiem między innymi dinozaury, wielbłądy i żyrafy.

Poszukiwanie śladów obecności dinozaurów na terenie dzisiejszej Chorwacji nie jest prostym zadaniem, archeolodzy nie natrafili bowiem do tej pory na zbyt dużą liczbę kości należących do tych dawnych władców naszej planety. Wyjątek stanowi archipelag Brijuni, na której znaleziska przedstawiają się naprawdę imponująco, nie sposób dziwić się więc słysząc, że Chorwaci postanowili to wykorzystać.

Na poszukiwanie dinozaurów najlepiej wybrać się w towarzystwie dzieci, dla nich bowiem tropienie dawnych mieszkańców archipelagu będzie wyśmienitą zabawą. Osoby opiekujące się Parkiem Narodowym Brijuni przyznają, co prawda, że „chorwackie” dinozaury nie były aż tak duże, jak ich „koledzy” z amerykańskich filmów fabularnych, ponieważ jednak w trakcie wycieczki po parku możemy natrafić zarówno na ślady gadów roślino-, jak i mięsożernych, mali odkrywcy świata zaginionej przyrody nie powinni być rozczarowani.

Tak dzieci, jak i ich rodzice powinni odwiedzić również safari park zlokalizowany na terenie archipelagu, i on bowiem stanowi ewenement w tej części Europy. Safari park powstał przede wszystkim dzięki polityce, archipelag był bowiem jednym z ulubionych miejsc wypoczynku wieloletniego prezydenta Jugosławii Josipa Broz Tito, a przywódcy innych państw świata, którzy się tu z nim spotykali, chętnie wręczali mu w upominku żywe zwierzęta. Teren archipelagu znakomicie sprawdzał się jako ogród zoologiczny pozbawiony krat, dziś więc możemy podglądać jego nietypowych mieszkańców obserwując i to, w jaki sposób dostosowały one warunki panujące na Brijuni do swoich potrzeb.

Wyspy archipelagu to zresztą o wiele więcej atrakcji, aby poznać je wszystkie wypadałoby więc ograniczyć wizytę w Chorwacji wyłącznie do terenu parku. Trudno zdecydować się na taki krok mając na uwadze to, że i inne części Chorwacji zachwycają swoim pięknem, jedynym sposobem na poznanie wszystkich osobliwości Parku Narodowego Brijuni jest więc kilkukrotne powracanie na jego teren i zapuszczanie się w głąb tych jego części, których do tej pory nie dane nam było odkryć i rozpoznać.