Park Narodowy Kornati

Chorwackie parki narodowe są miejscami niezwykłymi, warto odwiedzać je więc bez względu na to, czy trafia się do tego państwa z krótką wizytą służbową, czy też spędza się tu rodzinne wakacje. To właśnie na ich terenie można odetchnąć pełną piersią świeżym powietrzem i zachwycić się naturą surową, ale piękną. Każdy park zlokalizowany na terenie tego kraju jest wyjątkowy, każdy też jest tym najpiękniejszym, na szczególną uwagę zasługuje jednak przede wszystkim Narodowy Park Kornati.

Osoby, które zastanawiały się nad charakterem tego parku narodowego z całą pewnością niemiały prostego zadania. Zdawały sobie sprawę z tego, że wyspy, którymi usłane jest wybrzeże Adriatyku są jednym z największych atutów Chorwacji, nie chciały więc pozbawiać turystów przyjemności wynikającej z możliwości ich zwiedzania. Z drugiej strony jedna twórcy Narodowego Parku Kornati zdawali sobie sprawę również z tego, że pozostawienie turystów bez nadzoru może szybko odbić się na atrakcyjności wizualnej kolejnych wysp, nie od dziś wiadomo bowiem, że jako ludzie nie jesteśmy przesadnie zaangażowani w to, aby troszczyć się o otaczające nas środowisko naturalne.

Park Narodowy Kornati obejmuje blisko sto pięćdziesiąt wysp znajdujących się w najbliższej okolicy miasta Zadar i stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy pragnieniami turystów, którzy chcą zwiedzić każdy bez wyjątku punkt oraz troską o bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Goście z całego świata mogą swobodnie zaznajamiać się z florą i fauną tutejszych wysp, na terenie parku dozwolone jest zaś również nurkowanie, każdy turysta musi jednak pamiętać, że znajduje się na obszarze otoczonym szczególną opieką, a co za tym idzie powinien liczyć się z tym, że jego niewłaściwe zachowanie w stosunku do środowiska naturalnego spotka się z dość dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Park Narodowy Kornati jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że pozwala nam przyjrzeć się wyspiarskiej Chorwacji. Wizyta w nim to również okazja do tego, aby przekonać się, jak niewielkie szanse ma człowiek, gdy staje w szranki z naturą. Prawdziwą ozdobą parku są między innymi wyludnione wsie rybackie z charakterystyczną dla nich zabudową, ogromne wrażenie na turystach wywołuje bowiem świadomość tego, że niemal wszyscy ich mieszkańcy zdecydowali się na długą podróż „za ocean” nie będąc w stanie dostosować do swoich potrzeb pięknej, ale niegościnnej i bardzo wymagającej natury.