Paryski kanał Saint Martin

Paryż jest miastem muzeów, kawiarni, nocnego życia, o którym legendy krążą po całej Europie i świata mody, który dyktuje tu najnowsze trendy obowiązujące w setkach sklepów, jest jednak również miastem kanałów, z których wiele jest w stanie zauroczyć swoim pięknem nawet tych z nas, którzy nie posądzaliby samych siebie o podobną wrażliwość. Na liście tych najpiękniejszych znaleźć możemy między innymi kanał Saint Martin.

Pięknego kanału nie znajdziemy w większości przewodników oprowadzających nas po francuskiej stolicy, z całą pewnością jednak nie jest to miejsce zupełnie nam nieznane. Kanał Saint Martin grał w dziesiątkach francuskich filmów, w tym i w rewelacyjnej „Amelii”, wieczorna wizyta nad nim przywiedzie nam więc z pewnością na myśl wiele filmowych scen.

Dziś turyści stojący na jednym z licznych mostków kanału zachwycają się przede wszystkim jego ujmującym widokiem, nie można jednak zapominać o tym, że funkcja ozdobna nie była wcale tą, którą twórcy paryskich kanałów mieli na uwadze w pierwszej kolejności. Owszem, osobom, które budowały kanały Paryża zależało na tym, aby ich wygląd dodawał uroku francuskiej stolicy, znacznie ważniejsze było jednak rozwiązanie wiecznego problemu polegające na zaopatrzeniu Paryża i jego mieszkańców w regularne dostawy wody pitnej. Kanał Saint Martin zaczął być budowany już w czasach napoleońskich, gdy zaś osoby odpowiedzialne za jego powstanie zakończyły swoją pracę Paryżanie mogli w końcu zapomnieć o niedostatkach w zaopatrzeniu w wodę do picia charakterystycznych dla ich wcześniejszego życia.

Przez cały dziewiętnasty wiek przez kanał przepływały też niewielkie stateczki, którymi dostarczano towary do kolejnych dzielnic stolicy, zanim więc kanał Saint Martin stał się miejscem zachwycającym przede wszystkim ze względu na swoje piękno, oddał on Paryżowi wyjątkowe usługi.

Dziś po obu stronach kanału ciągną się piękne apartamenty sugerujące, że dzielnice, przez które przepływa kanał Saint Martin z wolna tracą swój robotniczy charakter, nie da się jednak ukryć, że widok pięknych i zadbanych domów dodaje mu uroku. O niepowtarzalnej atmosferze panującej wzdłuż kanału przesądzają jednak również niewielkie kawiarnie i restauracje, w których można dobrze zjeść, napić się paryskiej kawy i na moment zapomnieć o wszystkich problemach, z którymi musimy zmagać się na co dzień.