Pasmo górskie Jastrebac

turystyka Turystyka górska w Serbii ciągle jeszcze nie cieszy się szczególną popularnością, mieszkańcy południa kraju podejmują jednak coraz bardziej energiczne działania, których celem ma być zmiana tego stanu rzeczy. Ich zaangażowanie powoli zaczyna przynosić naprawdę zadawalające rezultaty, trudno jednak dziwić się, że turyści bardzo szybko przekonują się do serbskich gór. Choć nie są one ani tak duże, ani tak wymagające, jak Alpy i Karpaty, nie można odmówić im piękna, a mnogość lasów, które porastają kolejne wzniesienia sprawia, że budzą one zainteresowanie nie tylko wśród doświadczonych alpinistów, ale i wśród entuzjastów wycieczek, w których najważniejsze jest nie tyle dotarcie na sam szczyt, ile cieszenie się nieopisanym pięknem przyrody.

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem szczytów, które w Serbii są naprawdę godne obejrzenia, powinny zainteresować się przede wszystkim dostojna górą Jastrebac. Pasmo górskie Jastrebac podzielone jest na dwa masywy, które z racji swojej wielkości określa się mianem Małego i Wielkiego. Najwyższy szczyt pasma - Velika Đulica wznosi się na wysokość około 1500 metrów nad poziom morza, osoby, które interesują się turystyką górską w Serbii wiedzą jednak, że to nie imponujące wysokości sprawiają, że rozwija się ona dynamicznie. W miesiącach letnich goście mogą przecież nie tylko wspinać się na zalesione szczyty, ale również zażywać kąpieli w akwenie Veštačko jezero, Jastrebac okazuje się przy tym również miejscem, które powinno przypaść do gustu myśliwym.

Dolne rejony masywu cieszą się również sporą popularnością wśród kuracjuszy. Przesądza o tym wyjątkowy mikroklimat tego miejsca, bezpośredni kontakt z naturą, której człowiekowi nie udało się jeszcze zniszczyć, a także liczne źródła leczniczych wód mineralnych, będące dla Serbów niemałym powodem do dumy. Jastrebac cieszy się mianem najbardziej zalesionego masywu górskiego zlokalizowanego na terenie Serbii, coś dla siebie znajdą więc tu również miłośnicy flory i fauny, w tym i ci, którzy poszukują bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Wszyscy turyści zaś, z pewnością, przy wieczornym ognisku przy jednym z okolicznych pensjonatów, z przyjemnością posłuchają jednej z wielu legend o masywie. Jest ich niemało, jedna z najpiękniejszych mówi zaś o tym, że to dzięki jastrzębiowi lecącemu nad szczytami z gałązką w dziobie Jastrebac zawdzięcza swoje piękno i niepowtarzalność.