Plaże El Hierro

Hiszpański archipelag Wysp Kanaryjskich jest miejscem bardzo dobrze znanym turystom, zachwyt nad nim wydaje się zaś w pełni uzasadniony. Goście z Polski odwiedzają go chętnie, rzadko trafiają jednak na El Hierro wybierając przede wszystkim większe i gęściej zaludnione wyspy zajmujące znacznie więcej miejsca w przewodnikach turystycznych. Podobne postępowanie wydaje się w jakiś sposób oczywiste, każdy, kto pozna słoneczne plaże El Hierro będzie miał jednak wątpliwości, co do tego, czy jest to jednocześnie postępowanie słuszne.

El Hierro zwane też, ze względu na swoje usytuowanie w archipelagu Wysp Kanaryjskich, „Wyspą Południową” z trudem znosi konkurencję innych wysp, może jednak pochwalić się pewną grupą wiernych gości, wracających tu przynajmniej kilka razy w życiu. Ich entuzjazm dla El Hierro wydaje się zresztą w pełni uzasadniony, wyspa ta, choć niewielka, nie może być bowiem postrzegana jako miejsce nieatrakcyjne. Powodem do zachwytu okazują się przede wszystkim wyjątkowo piękne plaże El Hierro, tym cenniejsze, że pojawiające się jedynie w niewielu miejscach. Wyspę od morza oddziela stromy klif, tereny bardziej przyjazne plażowiczom nie są więc wcale dostępne dla każdego. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście położona u stóp wysokiego klifu plaża Del Verodal, która jako jedyna na wyspie posiada naturalny piasek. Na uwagę zasługuje zresztą i to, że jest to piasek pochodzenia wulkanicznego, a więc taki, który przyciąga uwagę turystów swoim charakterystycznym czerwonawym charakterem.

Plaże El Hierro to miejsca, w których możemy zachwycić się siłą i pięknem natury, wskazane jest jednak zachowanie rozsądku wówczas, gdy decydujemy się na zakosztowanie morskiej kąpieli w tym miejscu, Wysokie fale i nieustanne wzburzenie morza sprawia, że jedynie osoby najbardziej doświadczone mogą zaryzykować kąpiel. Pozostali turyści nie powinni jednak odczuwać z tego tytułu rozczarowania, morze, które niemal nigdy nie jest spokojne, znakomicie koresponduje bowiem z pięknem plaży, a co za tym idzie dostarcza wyjątkowych walorów wizualnych osobom, które przyglądają się mu. Mieszkańcy wyspy El Hierro nie zapominają zresztą i o tym, że turyści, choć zachwyceni pięknem natury, potrzebują niekiedy również kontaktu z wytworami cywilizacji. Odwiedzając jedną z plaż można zatem bez trudu natrafić na wszystkie udogodnienia pozwalające na przygotowanie pikniku, w okolicy plaży nie brakuje zaś również specjalnie wydzielonych stołów, przy których można wypocząć po trudach podróży.