Polodowcowa Dolina Logorska

Słowenia to niewielkie państwo, nieduży obszar, jaki zajmuje nie powinien nam jednak sugerować tego, że w państwie tym nie ma niczego albo prawie niczego, co zasługiwałoby na uwagę. Przeciwnie, górzysta Słowenia to państwo wyjątkowe, które ma naprawdę wiele do zaoferowania kolejnym grupom gości.

Dolina Logorska zajmuje niewielki obszar, na mapie trudno więc ją nawet wypatrzyć. Słoweńcy zdają sobie jednak sprawę z tego, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na terenie ich państwa, ale i na terenie Alp postrzeganych jako całość, od 1987 roku teren doliny znajduje się więc pod ścisłą ochroną. Nie oznacza to jednak, że turyści nie mają już szans na zobaczenie naturalnego piękna polodowcowego krajobrazu. Przeciwnie, opiekunowie tego terenu postarali się, aby każdy gość mógł zrozumieć podczas swojej wizyty, dlaczego tak bardzo zależy im, aby Dolina Logorska jeszcze przez lata pozostała w niezmienionym stanie.

Dlaczego powinniśmy wyruszyć w podróż, aby zobaczyć te siedem kilometrów doliny, które zostały udostępnione turystom? Przede wszystkim dlatego, że o jej trudne do opisania piękno zadbała sama natura. To właśnie jej zawdzięczamy jaskinie, wodospady, górskie wierzchołki i wartkie źródła, które stanowią pamiątkę po lodowcu, który znajdował się niegdyś na tych terenach, natura też udowodniła, że rozmieszczenie tak licznych form ukształtowania terenu w jednym miejscu może pozostawiać tak niezwykłe wrażenie na gościach, którzy bardzo często są mieszkańcami wielkich miast.

Dolina Logorska otwarta jedz dla zwiedzających przez cały rok, w sezonie turystycznym trwającym od czerwca do kwietnia wejście na jej teren jest jednak płatne. Goście przyznają jednak, że nie przychodzi im do głowy żałować poniesionych kosztów, widoki, na jakie natrafiają rekompensują bowiem straty finansowe. Dolina Logorska podzielona jest na szlaki wyznaczone tak, aby turyści mogli jak najdokładniej zapoznać się z charakterystycznymi dla niej osobliwościami. Kolejni gości mogą więc między innymi przyjrzeć się urokliwym wodospadom, zajrzeć w głąb naturalnych jaskiń, a także wspiąć się na jedno z wzniesień pozostawionych przez lodowiec. Szlaki nie są szczególnie wymagające, Dolina Logorska może być więc odwiedzana tak przez rodziców z dziećmi, jak i przez osoby starsze, pamięć należy zaś przede wszystkim o tym, że drogi, po których poruszają się turyści bywają niekiedy dość śliskie.