Prawdziwy Czeski Raj

Turyści, którzy decydują się na złożenie wizyty w Czechach już od dawna nie ograniczają się jedynie do zachwytów nad pięknem Pragi. Nasi rodacy szybko odkryli, że niewielkie państwo, z którym graniczymy od południa, ma nam zdecydowanie więcej do zaoferowania, na liście miejsc, których po prostu nie wypada nie odwiedzić już od jakiegoś czasu znajduje się więc między innymi Czeski Raj.

Dość górnolotna nazwa tego regionu w północnych Czechach skłania do pewnego sceptycyzmu, relatywnie szybko można jednak przekonać się o tym, że wcale nie została nadana mu przez przypadek. Niezwykłe zjawiska przyrodnicze, a także liczne pamiątki po doniosłych wydarzeniach historycznych już dawno sprawiły, że Czeski Raj zyskał sobie uznanie w oczach turystów, zaskakiwać nie powinno nas więc i to, że w roku 2005 trafił również na specjalną listę parków geologicznych tworzoną przez UNESCO.

Raju możemy dojechać samochodem osobowym wybierając trasę, która wiedzie tu z polskich Jakuszyc i Kudowy, w sezonie Czesi dbają jednak również o specjalne autobusy dowożące turystów nocujących w okolicznych miejscowościach wypoczynkowych. Po samym Czeskim Raju najlepiej jednak przemieszczać się na piechotę upewniwszy się wcześniej, że zabraliśmy ze sobą dobre obuwie, należy też liczyć się z tym, że jedna wizyta wcale nie musi okazać się wystarczająca do tego, aby odkryć wszystkie tajemnice tego terenu.

Tajemnic tych nie jest wcale mało, turystów urzekają bowiem zarówno ruiny warownych zamków, które pamiętają trudne czasy średniowiecza, jak i tak zwane skalne miasta, z których największą popularnością cieszą się z pewnością położone w pobliżu Jicina Prachovské skály. Turyści, którzy decydują się na spacer wzdłuż jednego ze szlaków mogą liczyć na to, że Czesi nie pozostawią ich bez informacji na temat mijanych osobliwości, wymaga się więc od nich przede wszystkim szacunku dla okolicznej przyrody, która niemal wszędzie znajduje się pod ścisłą ochroną.

Czeski Raj to miejsce, o którym z zachwytem wypowiadają się tak przyrodnicy, jak i zwykli turyści. Ci pierwsi nie mogą oprzeć się silnemu wrażeniu, jakie wywiera na nich wielość form skalnych, pozostali doceniają zaś przede wszystkim możliwość przeżycia niezapomnianych przygód, o które wcale nie jest trudno na dość wymagających trasach. Czeski Raj można odwiedzić przy okazji pobytu w jednym z polskich kurortów wypoczynkowych, można jednak zdecydować się również na odrębną wizytę złożoną w samych Czechach.