Prowansja – kraina zapachów

Tłumy turystów odwiedzające Prowansję stanowią dla Francuzów niemały powód do dumy. Region ten może dynamicznie się rozwijać, a wpływy z turystyki zasilają przecież również centralny budżet. I my powinniśmy zastanowić się zresztą nad tym, czy wspomniana część Francji nie zasługuje na to, abyśmy zawitali do niej zwłaszcza, że Prowansja zaliczana jest do tych zakątków świata, który potrafi zaskakiwać niejednym obliczem.

Wielu turystów przyznaje, że omija Prowansję z daleka właśnie dlatego, że mówimy o tak popularnym regionie Francji. Bardzo często wychodzimy z założenia, że region, który odwiedzają wszyscy nie wymaga również naszej obecności, miło jest bowiem postrzegać samego siebie jako indywidualistę. Sami Francuzi przekonują jednak, że podobne podejście to nic innego, jak tylko ograniczenie, jakie sami na siebie nakładamy, Prowansja może nas bowiem pozytywnie zaskoczyć przekonując, że nie warto spisywać jej na straty.

Jeżeli zależy nam na tym, aby ją odwiedzić, a jednocześnie nie ograniczać się do tego, co wie o niej każdy gość, powinniśmy zdecydować się na złożenie wizyty nie w środku lata, ale wtedy, gdy zmienia się ono w jesień. Woda na Lazurowym Wybrzeżu nadal będzie nas zachęcała przecież do kąpieli, a jednocześnie będziemy mogli dowiedzieć się, dlaczego miejscowi tak chętnie mówią nie tylko o zabytkach, ale i o zapachu Prowansji. Prowansja to przecież region lawendy, wina i miodu, gdy więc zechcemy odetchnąć pełną piersią, z pewnością dotrze do nas jeden z tych zapachów. Z pewnością też będzie to zapach na tyle intensywny, abyśmy mogli zachwycić się nim i zapamiętać już na zawsze.

Odwiedzenie Prowansji późnym latem oraz wczesną jesienią to również znakomita okazja do tego, aby wziąć udział w licznych festiwalach gastronomicznych, z których słynie ten region Francji. W czasie ich trwania promowana jest lokalna kuchnia, folklor i tradycje, które nadal kultywuje ludność miejscowa, my zaś możemy liczyć i na to, że uda nam się kupić legendarne prowansalskie wino lub olejek lawendowy płacąc za nie znacznie niższą ceną, niż ma to miejsce w innych okolicznościach. Prowansja może zatem zachwycać nawet wówczas, gdy w czasie składanej w niej wizyty będziemy starali się unikać gwarnych plaż i rozentuzjazmowanych turystów, którzy przybywają na Lazurowe Wybrzeże tylko po to, aby przekonać się o tym, jak bawią się wielcy tego świata.