Rekonstrukcja bitwy pod Austerlitz

turystyka Miłośnicy odnajdowania śladów dawnej historii we współczesnym świecie powinni zastanowić się nad tym, czy pierwsze dni grudnia nie są najlepszym czasem na to, aby udać się do Czech. Celem takiej kilkudniowej podróży może być między innymi niewielkie miasteczko Slavkov u Brna, które z pewnością historykom lepiej znane jest jako Austerlitz.

Rozegrana pod Austerlitz „bitwa trzech cesarzy” była jednym z najważniejszych starć zbrojnych epoki napoleońskiej. 2 grudnia 1805 roku, a więc w dniu, w którym stoczona została bitwa, wiele wskazywało na to, że to Francuzi znajdują się w znacznie mniej korzystnym położeniu, a ich pokonanie nie musi być wcale szczególnie trudnym zadaniem. Wieczorem tego dnia trzecia koalicja, która została sformowana przeciwko Napoleonowi, już nie istniała, a francuski cesarz mógł w spokoju planować kolejne kampanie wojenne.

Pamięć o krwawej bitwie przetrwała lata, w jej setną rocznice na dawnym polu walki powstała więc tak zwana Mogiła Pokoju wzniesiona z wykorzystaniem środków pochodzących od przedstawicieli wszystkich państw biorących udział w tamtym starciu. Slavkov u Brna stara się przy tym, aby pamięć o dawnych wydarzeniach przetrwała i przez kolejne pokolenia, tradycją, z której mieszkańcy miasteczka są szczególnie dumni, sa więc rekonstrukcje bitwy przyciągające na dawne pole walki turystów z całej Europy. Kolejna wielka impreza połączona z promowaniem dziedzictwa kulturowego regionu i zaznajamianiem turystów z atrakcjami samego Slavkova planowana jest na grudzień 2010 roku i ma potrwać aż trzy dni. W czasie jej trwania miłośnicy historii mogą jeszcze raz zastanowić się nad znaczeniem bitwy, która bez wątpienia ukształtowała dominację Napoleona w Europie, pozostali turyści mogą zaś przede wszystkim dobrze się bawić. Rekonstrukcja bitwy może okazać się zresztą bardzo ciekawym doświadczeniem dla wszystkich gości z Polski, którzy zechcą ją zobaczyć, wśród wojsk stających po stronie Napoleona można bowiem doszukać się również żołnierzy noszących mundury Księstwa Warszawskiego. Slavkov u Brna jest im zresztą w stanie zaoferować jeszcze jedną atrakcję, która cieszy się wśród turystów zainteresowaniem wcale nie mniejszym niż samo pole bitwy. Jest nią wizyta na barokowym zamku pochodzącym z osiemnastego wieku, na którym w czasie bitwy pod Austerlitz kwatery zajmował sam Napoleon.