Skansen w Pirohowie

Wizyta w okolicach Kijowa powinna skłonić nas do tego, abyśmy przyjrzeli się również bliżej atrakcjom, jakie otwierają przed nami wsie zlokalizowane w najbliższym otoczeniu stolicy Ukrainy, bardzo często okazuje się bowiem, że są one w stanie zaproponować nam coś więcej, niż tylko na specjały lokalnej kuchni.

Pirohovo (znane też pod rosyjską nazwą Pirogovo) pierwotnie było ukraińską wsią jakich wiele, położoną na południe od Kijowa i charakteryzującą się jedynie tym, że samochodem można z niej było w godzinę dotrzeć do centrum ukraińskiej stolicy. Na tym jednak oryginalność Pirohova się kończyła, jego mieszkańcy nie mogli zaś zaprzeczyć i temu, że perspektywy rozwoju ich rodzinnej wioski nie były zbyt optymistyczne.

W 1969 roku zapadła w związku z tym decyzja o tym, aby potencjał wsi wykorzystać w inny niż dotychczas sposób. Mieszkańcom zaproponowano przeniesienie na inne tereny, sama wioska zaś została przekształcona w skansen, który po dziś dzień stanowi jedną z największych atrakcji dla kolejnych mieszkańców Kijowa.

Nie da się zresztą zaprzeczyć temu, że skansen w Pirohowie nie jest po prostu jednym z wielu rozwiązań tego typu, z którymi mamy dziś do czynienia w całej Europie. W rzeczywistości mamy do czynienia z miejscem znacznie bardziej wyjątkowym, wizyta w omawianym tu skansenie pozwala nam bowiem poznać całą Ukrainę. Rzeczywiście, muzeum w Pirohowie, znane lepiej jako Muzeum Ukraińskiej Architektury Ludowej i Życia rozlokowane jest na obszarze o długości ponad półtora kilometra i przedstawia wszystkie regiony Ukrainy zebrane w jedną całość. Na jego terenie możemy dziś spotkać się z blisko trzystoma obiektami sprowadzonymi z całego kraju i starannie odrestaurowanymi, wizyta w skansenie pozwala nam więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak mieszkają Ukraińcy w kolejnych częściach tego kraju.

Wizyta w skansenie niesie za sobą naprawdę duże korzyści przede wszystkim wówczas, gdy trwa od czterech do pięciu godzin, każdy obiekt muzealny, z którym mamy do czynienia jest bowiem nieco inny od pozostałych. Każdy jest też szczegółowo opisany, nie musimy więc obawiać się o to, że nie będziemy wiedzieli, co oglądamy. Do skansenu warto wybrać się zwłaszcza wówczas, gdy wiemy, że będzie nam sprzyjała pogoda, nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że urzec może nas sam pagórkowaty krajobraz wioski, który w słoneczne dni ukazuje się w pełnej krasie.