Sofia Kijowska

turystyka Do ukraińskiej stolicy trafiamy znacznie rzadziej niż do położonego w pobliżu polskiej granicy Lwowa, gdy jednak zdarzy się nam odwiedzić Kijów trudno będzie nam uwierzyć, że wcześniej nie zastanawialiśmy się wcale nad zasadnością złożenia wizyty w tym mieście. Kijów to miasto piękne, monumentalne i dość tajemnicze, gotowe jednak podzielić się z każdym turystą skarbami, jakie ukrywa.

Niemal każda pocztówka ze stolicy Ukrainy zawiera zdjęcie Sofii Kijowskiej, do tego budynku powinniśmy więc udać się w pierwszej kolejności. O monastyrze tym mówi się przecież, jako o jednym z najwspanialszych zabytków, z którymi możemy zetknąć się w Europie Wschodnim, potwierdzeniem jego wielkości może być zaś i to, że Sofia Kijowska znalazła się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa stworzonej przez UNESCO.

Burzliwa historii Sofii Kijowskiej rozpoczyna się, według pierwszych przekazów historycznych, już w dziesiątym wieku naszej ery. To właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze budowle dzisiejszego monastyru, choć utrzymuje się, że jego budowa zainaugurowana została dopiero w kolejnym stuleciu. Już w chwili powstania wiadomo było, że kompleks budynków będzie stanowił najważniejszy punkt miasta, mieściła się tu więc najchętniej odwiedzana przez jego mieszkańców cerkiew, siedziba biskupów, a nawet pierwsza na Rusi Kijowskiej biblioteka. Czasy świetności Sofii Kijowskiej przeplatały się z okresami mniejszego powodzenia, wspaniały kompleks budynków niezmiennie cieszył się jednak wyjątkowo dużą popularnością.

Dziś Sofia Kijowska otwarta jest dla zwiedzających, podczas wizyty w stolicy w stolicy Ukrainy nie wypada więc jej nie odwiedzić. Już z zewnątrz Sofia prezentuje się zresztą znakomicie, a podziwianie monumentalnego budynku z trzynastoma kopułami może zająć nam wiele minut. Prawdziwa niespodzianka czekać na nas będzie jednak przede wszystkim wówczas, gdy zechcemy poznać monastyr od środka, Ukraińcy zatroszczyli się bowiem o to, aby pokazać turystom wszystko to, co jest w nim naprawdę piękne. Zachwyci nas więc z pewnością nietypowy układ budynku przywodzący na myśl zbiór niewielkich pomieszczeń oddzielonych od siebie filarami, nie będziemy zaś w stanie nie docenić również wspaniałych ikon, fresków i witraży zdobiących ściany Sofii Kijowskiej. Wszystkie zabytkowe elementy znajdujące się w cerkwi zostały starannie opisane, jej zwiedzanie nie powinno sprawić nam więc trudności nawet wówczas, gdy nie zdecydujemy się na dołączenie do zorganizowanej grupy z przewodnikiem.