Specjalny rezerwat przyrody Zasavica

Na południu Vojvodiny, na wschód od rzeki Driny i na południe od Savy znajduje się miejsce wyjątkowe. Jest nim specjalny rezerwat przyrody Zasavica stworzony, aby ocalić przed ludzką ingerencją bieg rzeki o tej samej nazwie i zachować specyficzny ekosystem. Dumą pracowników Zasavicy jest blisko sześćset gatunków roślin, które można spotkać na terenie rezerwatu, turyści szybko przekonują się jednak, że nie mówimy wcale o jego jedynym atucie.

Rezerwat to między innymi miejsce, w którym ciągle żywe są stare legendy, turyści, którzy decydują się na jego zwiedzanie mogą więc poprosić lokalnego przewodnika o opowiedzenie choćby jednej z nich. Najpiękniejsze mówią o tym, że w bardzo dawnych czasach na podmokłe tereny przyleciały smoki zachwycając się ich surową urodą i podejmując decyzję o tym, że nie pozwolą ludziom na ich zniszczenie. Mówi się, że to właśnie dzięki smokom podmokła Zasavica i jej niespotykana niemal nigdzie indziej flora i fauna zachowały swoje piękno przez tak wiele lat, przewodnicy przekonują zaś, że i w obecnych czasach lokalna ludność widuje niekiedy smoki, które unosząc się na niebie sprawdzają, czy dostatecznie dobrze dba się o ich ulubioną krainę.

Turyści mogą oczywiście poświęcić swoją wizytę w rezerwacie przyrody na poszukiwania smoków, z pewnością jednak zainteresują ich i inne możliwości, jakie otwiera przed nimi Zasavica. Pobyt w rezerwacie to między innymi prawdziwa gratka dla ornitologów, jeżeli bowiem turyści będą zachowywać się odpowiednio cicho z pewnością uda się im podpatrzyć rodzinne życie wyjątkowo rzadko spotykanego w Europie sokoła wędrownego, czy też dostojnej warzęchy o różowych piórach, która stosunkowo niedawno upodobała sobie właśnie ten teren. Wizyta w rezerwacie może okazać się niezapomnianym doznaniem i dla miłośników świata roślin, jego bogactwo obejmuje bowiem między innymi gatunki takie, jak wodna przęstka pospolita, które na terenie Serbii należą już do niezwykle rzadko spotykanych.

Zasavica może być zwiedzana przez nas na wiele sposobów, chyba najbardziej atrakcyjny wydaje się jednak stateczek turystyczny, który oczekuje na gości rezerwatu po to, aby zabrać ich w niezapomniany rejs po tej pięknej rzece. W statku na turystów czekają przy tym nie tylko wygodne siedzenia, z których można obserwować dziką przyrodę, ale również przewodnik opowiadający o mijanych właśnie miejscach i tym, co mają one w sobie niezwykłego.