Twierdza w Kamieńcu Podolskim

Turyści, którzy wybierają się na Ukrainę coraz częściej kierują się między innymi w stronę Podola przekonani o tym, że wizyta w tej części tego państwa nie wzbudzi w nich rozczarowania lub rozgoryczenia. Rzeczywiście, Podole, choć mniej znane wśród gości pochodzących z Polski, nie jest wcale miejscem w mniejszym stopniu zasługującym na to, aby się nim zainteresować, osoby, które pojawiają się w tej części Ukrainy nie raz decydują się więc i na to, aby powrócić do niej za jakiś czas.

Jednym z najważniejszych miast na Podolu wydaje się Kamieniec Podolski znany naszym rodakom między innymi z filmowej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”. Znaczenie Kamieńca w świadomości Polaków jest duże, nie dziwi więc to, że kolejni goście, którzy tu trafiają, w pierwszej kolejności zadają pytanie o twierdzę, w której życie zakończył dzielny „mały rycerz”, pan Michał Wołodyjowski. Rdzenni mieszkańcy Kamieńca z pewnością przywykli już do tych pytań, z radością wskazują więc gościom drogę wiodąca ku twierdzy przekonując ich, że jej wygląd nie rozczaruje nawet osób z bardzo bujną wyobraźnią.

Twierdza jest rzeczywiście jednym z największych zabytków Kamieńca Podolskiego, wątpliwości nie ulega zaś i to, że mamy w jej wypadku do czynienia z zabytkiem nad wyraz tajemniczym. Osoby, które do niej trafiają nie mogą liczyć nawet na informację o tym, kto był inicjatorem jej budowy, jedyne dane, jakimi dysponują mieszkańcy Kamieńca mówią bowiem o tym, że zainaugurowano ją już w czternastym wieku.

Najpiękniejszą częścią twierdzy jest niewątpliwie Stary Zamek, który imponuje przede wszystkim z uwagi na swój atrakcyjny wygląd. Osoby, które go odwiedzają nie potrafią ukryć zachwytu nad charakterystycznymi dla niego zabudowaniami, imponuje zaś i to, że budowla zachowała się w bardzo dobrym stanie. Jej prawdziwą ozdobą są liczne baszty, z których każda może pochwalić się swoją własną, wyjątkowo oryginalną historią, z murów Starego Zamku można zaś podziwiać dostojne budowle przynależące do jego nowej części powstającej w siedemnastym i osiemnastym wieku.

Sposób zwiedzania twierdzy uzależniony jest przede wszystkim od naszych własnych potrzeb i zainteresowań, warto jednak przeznaczyć na to przynajmniej kilka godzin, tylko wtedy bowiem uda nam się dostrzec wszystkie osobliwości związane z jej historią. W trakcie wizyty warto zresztą zadawać pytania osobom, które sprawują opiekę nad Starym i Nowym Zamkiem, z pewnością bowiem ich wiedza wywoła nasze zdumienie, a opowiadane przez nie legendy rozpalą naszą wyobraźnię.