Uroki Morawskiego Krasu

Tajemnicze jaskinie, które można przemierzać godzinami mając nadzieję na to, że odkryje się choćby część ich sekretów nie muszą znajdować się na końcu świata. Blisko tysiącem takich miejsc może pojawić się Morawski Kras, niezwykła kraina zlokalizowana w Czechach na północ od Brna.

Swoją wyjątkowość omawiana tu kraina zawdzięcza przede wszystkim rzece Punkvi, która dziś płynie przede wszystkim pod ziemią. To właśnie jej niespokojny nurt doprowadził do wyrzeźbienia tajemniczych grot, on też sprawił, że skały Morawskiego Krasu mają tak nietypowy wygląd. Podziemna rzeka to jednak nie jedyna atrakcja tego regionu, nie da się bowiem ukryć, że turystów mogą urzekać również wapienne wzgórza, które dziś są porośnięte lasem. Niezwykle intrygujące wydaje się również to, że Morawski Kras to ciągle miejsce stosunkowo mało znane, tajemnicze nie tylko dla nas, ale nawet dla Czechów. Kolejne jaskinie stanowiące przedmiot dumy tutejszych mieszkańców są dopiero przez nich odkrywane, jak dotąd zwiedzającym udostępniono więc niewielką ich liczbę. Wśród miejsc, które koniecznie należy zobaczyć wypada wymienić przede wszystkim Jaskinię Punkevni, amatorzy prawdziwych przygód i wielkich wyzwań mogą bowiem liczyć na to, że uda się im przemierzyć ją nie na własnych nogach, ale specjalnymi niewielkimi łodziami. Nie mniej atrakcyjna wydaje się również tak zwana Przepaść Macochy, której dno można obejrzeć w trakcie tego rodzaju spływu. Czescy archeolodzy i miłośnicy przygód uspokajają przy tym turystów, którzy domagają się jeszcze większych atrakcji. Nasi południowi sąsiedzi znakomicie zdają sobie sprawę z tego, jaka perła znajduje się na ich terenie, nie sposób dziwić się więc, że nie zamierzają rezygnować z prac mających na celu dostosowanie Morawskiego Krasu do zmieniających się potrzeb turystów.

Przed wycieczką do Morawskiego Krasu turystom radzi się zaopatrzenie się w dobrą mapę i nie mniej solidne buty, ściśle chroniony obszar został bowiem wyłączony z ruchu samochodowego. Cztery otwarte dla turystów jaskinie, a także kresowe kaniony można zwiedzać wybierając jeden z wielu szlaków turystycznych. Na turystów, którzy nie przepadają za długimi marszami oczekuje na szczęście zarówno specjalny pociąg, jak i kolejka gondolowa, Morawski Kras można więc odwiedzać nawet wówczas, gdy nasza kondycja fizyczna nie jest już powodem do dumy.