Wiedeńska katedra świętego Szczepana

Monumentalne budynki sakralne utrzymane w stylu gotyckim są w stanie poruszyć nie tylko osoby głęboko wierzące. Praktycznie każdy turysta, który zatrzyma się przed nimi i uświadomi sobie swoją małość i kruchość kontrastującą z potęgą gmachu uzna, że wrażenie, jakie pozostawia ten obraz jest silne. Jeżeli pragniemy zafundować sobie podobne doznanie warto, abyśmy odwiedzili wiedeńską katedrę świętego Szczepana, jest to bowiem jeden z tych obiektów sakralnych, obok których nie da się przejść nie pozwalając sobie na głębszą refleksję dotyczącą przemijania.

Katedra świętego Szczepana to jeden z najważniejszych zabytków Wiednia, bez wątpienia jest to przy tym również jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów tego miasta. Wizerunek katedry pojawia się na niemal każdej kartce pocztowej wysyłanej z tego miasta, wszystkie przewodniki po austriackiej stolicy zalecają zaś, aby właśnie od katedry rozpoczynać zwiedzanie Wiednia.

Prace nad budową katedry zainaugurowano w czternastym wieku, wtedy też zapadła decyzja dotycząca charakteru świątyni oraz stylu, w jakim będzie ona utrzymana. Na miejscu, w którym powstawała katedra istniały już jednak wcześniej aż dwie świątynie, pewne elementy budowli mogą mieć zatem więcej niż siedemset lat. Z zewnątrz w oczy rzuca się przede wszystkim wielkość katedry, 107 metrów wysokości i strzelisty kształt jej wież z pewnością mogą bowiem wywoływać bardzo silne wrażenie na zwiedzających. Nie mniej dojmujące jest jednak również uczucie, jakiego doświadczamy wchodząc do środka, wnętrze katedry zostało bowiem dopracowane w najmniejszych nawet szczegółach, a liczne przykłady malowideł, witraży i rzeźb stanowią wybitne przykłady sztuki średniowiecznej i starożytnej. Imponujące jest również znajdujące się na terenie katedry mauzoleum władców Austrii, które powinno zainteresować nie tylko miłośników historii.

Katedra jest dostosowana do potrzeb zwiedzających, jeżeli zatem zechcemy poznać ją bliżej zapoznając się jednocześnie z kolejnymi etapami jej burzliwej historii, możemy skorzystać z pomocy doświadczonego przewodnika oprowadzającego kolejne grupy. Warto jednak zastanowić się i nad tym, czy nie odwiedzić katedry świętego Szczepana w czasie trwania mszy świętej. W takich okolicznościach nie wypada oczywiście spacerować po świątyni i podziwiać starannie wykonanych witraży, można jednak posłuchać wyjątkowych organów, których głos roznosi się po wszystkich zakątkach świątyni.