Wiedeński Cmentarz Centralny park narodów

Turyści, którzy planują swoje zagraniczne wakacje rzadko dopuszczają do siebie myśl o tym, że w trakcie ich trwania przyjdzie im oglądać cmentarze, niekiedy jednak nekropolie mogą okazać się miejscami naprawdę pięknymi, warto więc przełamać wewnętrzny opór i zdecydować się na to, aby poświęcić im przynajmniej kilka godzin, staranność, z jaką wykonywane są pomniki nagrobne jest bowiem w stanie zaimponować nawet najbardziej wymagającym zwiedzającym.

Jednym z najpiękniejszych cmentarzy Europy jest bez wątpienia Wiener Zentralfriedhof znany też jako Cmentarz Centralny. Wizyta na nim może zabrać nam przynajmniej kilka godzin, jeżeli jednak planujemy pozostać w austriackiej stolicy przez kilka dni nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy się na nią zdecydowali.

Wiener Zentralfriedhof funkcjonuje już od połowy dziewiętnastego wieku, na jego terenie znajdują się zaś groby blisko trzech milionów osób. Wśród nich można znaleźć postaci tak wybitne, jak choćby Ludwig van Beethoven, nie brakuje jednak również grobów należących do anonimowych Wiedeńczyków, którzy przeszli przez swoje życie cicho i po których dziś nie ma już żadnego innego śladu.

Bardzo długi czas funkcjonowania cmentarza sprawił, że wizyta na nim może okazać się wyjątkowo udana z perspektywy tych osób, które lubią śledzić zmiany, jakie zachodziły w stykach architektonicznych na przestrzeni wieków. Na cmentarzu nie brakuje zarówno prostych grobów, jak i bogato zdobionych grobowców rodzinnych, bez trudu można więc dostrzec pewne zależności pomiędzy pomnikami powstającymi na przestrzeni wieków oraz domyślić się, z jakimi trendami mieliśmy do czynienia w kolejnych dziesięcioleciach funkcjonowania cmentarza.

Na terenie Wiener Zentralfriedhof można też znaleźć prawdziwe perełki, urokliwe pomniki wykonane z niezwykłą starannością po to, aby uczcić w ten sposób pamięć zmarłych, którzy w innym wypadku pozostaliby na wieki osobami anonimowymi. Poszukiwanie takich niezwykłych miejsc może nam zająć wiele godzin, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że mówimy w vtym kontekście o naprawdę fascynującym zadaniu.

Osoby, które chcą odwiedzić Wiener Zentralfriedhof powinny wybrać się tu przede wszystkim późną wiosną lub wczesną jesienią. To właśnie wtedy teren wokół cmentarza jest najpiękniejszy, a warunki atmosferyczne panujące na nim pozwalają na długie spacery i pokonywanie znaczących tras bez większego wysiłku.