Wierzchołki Triglava

Choć Alpy Julijskie zajmują niewielki obszar w Słowenii wcale nie oznacza to, że mieszkańcy tego państwa nie potrafią docenić ich piękna. Teren zlokalizowany w północno-zachodniej części państwa przy granicy z Włochami został otoczony opieką, a utworzony tam Triglavski Park Narodowy stanowi najlepszy dowód na to, że Słoweńcy nie chcą dopuścić, aby piękne góry ucierpiały w kontakcie z człowiekiem.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy Słowenii zamykają się na turystów, którzy chcieliby poznać alpejskie szlaki i wspiąć się na najwyższy szczyt Słowenii lub jedno z mniejszych, choć wcale nie mniej wymagających wzniesień. Teren parku został dostosowany do ich potrzeb, a znakomite szlaki turystyczne i fachowa pomoc udzielana każdemu amatorowi górskiej wspinaczki przyczyniły się do tego, że turystyka górska w Słowenii cieszy się obecnie coraz większą popularnością.

Wystarczy zresztą krótka wizyta na terenie Triglavskiego Parku Narodowego, aby zrozumieć, że trzy wierzchołki największego szczytu Słowenii zasługują na kilka chwil uwagi. Troska mieszkańców tego terenu przyczynia się przecież do tego, że goście z całego świata mogą obserwować dziko żyjące rzadkie zwierzęta, których ludziom nie udało się jeszcze wytępić, prawdziwą ozdobą parku okazuje się zaś być także bogata i nietypowa roślinność.

Turystyka górska w Alpach jawi się nam jako wyzwanie, które nie przeraża jedynie najbardziej doświadczonych turystów, Słoweńcy starają się jednak, aby Alpy Julijskie nie były postrzegane jako obszar zbyt wymagający, dostępny wyłącznie niewielkiej garstce zwiedzających. W miejscowościach takich, jak choćby Planica i Bled można zimą aktywnie wypoczywać trenując jazdę na nartach i desce snowboardowej, latem zaś na turystów, którym nie marzy się zwiedzanie wysokiego Triglava czekają dziesiątki znacznie prostszych, a przy tym znakomicie oznakowanych szlaków turystycznych. Mieszkańcy terenów alpejskich w Słowenii znani są przy tym ze swojej życzliwości i pogody ducha, bardzo łatwo jest nawiązać z nimi kontakt, a strudzeni wędrowcy mogą liczyć nie tylko na przydatne wskazówki, dzięki którym zdobywanie kolejnych szczytów jest zdecydowanie łatwiejsze, ale również na któryś ze smakołyków słoweńskiej kuchni regionalnej. Zdobywanie okolic najwyższego szczytu Słowenii to zatem propozycja, nad którą zastanowić się powinni nie tylko najbardziej doświadczeni alpiniści, ale również amatorzy rodzinnego wypoczynku.