Zagrzebska kolejka linowa

Gdyby znaczenie stolic europejskich było określone wyłącznie na podstawie ich wielkości, Zagrzeb z pewnością nie trafiłby do zbyt wielu przewodników tworzonych z myślą o turystach. Miasto, które często określane jest mianem „małego Wiednia” rzeczywiście nie imponuje swoimi rozmiarami, zagraniczni goście, którzy trafiają do Zagrzebia przyznają jednak, że nie można tu się nudzić.

Zagrzeb znany jest nie tylko z pięknych sztucznych jezior, wokół których koncentruje się życie jego młodych mieszkańców oraz zadbanego Placu Bana Jelacicia, o którym mieszkańcy mówią po prostu „Plac” wybierając go na miejsce przyjacielskich spotkań, ale również z pewnych osobliwości, w których istnienie ciężko jest uwierzyć, zanim nie zobaczy się ich na własne oczy. Jedną z takich osobliwości jest bez wątpienia niewielka kolejka linowa usytuowana w centrum miasta i już od ponad stu dwudziestu lat łącząca jego dwie części.

Podział Zagrzebia na Górne i Dolne Miasto nie ma dziś już tak dużego znaczenia, jak w wieku dziewiętnastym, wtedy bowiem przynależność do jednej z dwóch części Zagrzebia była wyznacznikiem naszego statusu społecznego. Nie da się jednak ukryć, że kolejka linowa, która łączy obie części chorwackiej stolicy (trasę, którą pokonuje można pokonać również wybierając się na spacer po dość stromych schodach) nadal cieszy się powodzeniem. Jej funkcja praktyczna nie jest zbyt duża, piękne położenie (z górnej stacji rozpościera się fantastyczny widok na miasto) sprawia jednak, że niezmiennie jest ona jednym z celów niedzielnych spacerów Zagrzebian. Wjazd i zjazd kolejką to atrakcja, na którą czeka każdy mały mieszkaniec stolicy, bywa zaś, że początkowa lub końcowa stacja kolejki okazuje się znakomitą scenerią dla romantycznej randki. Z kolejki korzystają również najstarsi Zagrzebianie z nostalgią wspominający czasy, w których wizyta w Górnym Mieście mogła odbyć się wyłącznie w świątecznym ubraniu, bilety kupują zaś również turyści, którzy w coraz większej liczbie odwiedzają Zagrzeb.

Zagrzebska kolejka linowa jest nierozerwalnie związana z chorwacką stolicą od dawna będąc jedną z wizytówek tego miasta, nie powinno dziwić nas więc to, że dostojna jubilatka (sto dwadzieścia lat jej działalności minęło w roku 2010) jest otoczona szczególną opieką ze strony władz miasta i pracowników przedsiębiorstwa odpowiadającego za stan komunikacji miejskiej w Zagrzebiu.