Zamki na piasku w Berlinie

Plaże w centrum europejskich stolic nie budzą już szczególnego zdumienia, zwyczaj, który został zainaugurowany kilkanaście lat temu w Paryżu zyskał bowiem poparcie wśród mieszkańców wielkich metropolii. Festiwal figur piaskowych w sercu wielkiego miasta liczącego sobie blisko trzy i pół miliona mieszkańców ma prawo jednak budzić pewne zdumienie, które wzrasta i wówczas, gdy dowiadujemy się, że mamy w jego wypadku do czynienia z festiwalem z międzynarodową obsadą. To, co zaskakujące nie jest jednak niemożliwe, jeżeli zaś chcemy się o tym przekonać wskazane jest, abyśmy odwiedzili berliński Sandsation.

Festiwal odbywa się już od ośmiu lat pod koniec sierpnia, a jego rosnąca popularność sprawia, że budzi on zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Berlina, ale również wśród osób, które decydują się na odwiedzenie niemieckiej stolicy wywodząc się z innych landów lub państw. Festiwal skupia przede wszystkim profesjonalistów, dla których tworzenie piaskowych rzeźb jest prawdziwą życiową pasją. Rywalizują oni o wartościowe nagrody rzeczowe i pieniężne, a tworzone przez nich prace zachwycają nie tylko swoją wielkością, ale i starannością, z jaką powstają. Dzielnica Friedrichshain goszcząca uczestników festiwalu jest w czasie jego trwania odwiedzana nie tylko przez zawodowców. Tłumnie nawiedzają ją również amatorzy przyglądający się pracującym piaskowym rzeźbiarzom i podziwiający wykonane już twory, wśród gości nie brakuje zaś również dzieci, którym festiwal kojarzy się z niedawnym pobytem nad morzem. Jego organizatorzy cieszą się z tej popularności i dokładają wszelkich starań, aby nie była ona zjawiskiem tymczasowym, wszyscy festiwalowi goście mogą więc liczyć na szereg atrakcji umilających im zwiedzanie. Najmłodsi uczestnicy festiwalu mogą spróbować swoich sił w trudnej sztuce stawiania zamków na piasku, a także wziąć udział w specjalnych warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów, ich rodzice zaś mają okazję do odpoczynku przy kuflu piwa i dźwiękach muzyki. Tak na dorosłych, jak i znacznie młodszych gości czekają też specjalne leżanki, na których można podziwiać powstające rzeźby i korzystać z dobroczynnego działania sierpniowego słońca.

Sandsation to największa impreza miejska organizowana cyklicznie w niemieckiej stolicy. Co roku bierze w niej udział blisko sto dwadzieścia tysięcy osób, rosnąca popularność piaskowego święta sugeruje zaś, że w przyszłości liczba ta może jeszcze wzrosnąć.